شناسه: 49266
جهت از پدیده‌ای عجیب در تهران گزارش می‌دهد

مهدکودک‌های دلاری در بالا شهر تهران/ دلار بچه‌های تهرانی را تربیت می‌کند؟

تهران بعد از مدارس خصوصی و لاکچری مهدکودک‌های دلاری را هم به خود دیده است، در این مهدکودک‌ها که اطلاعات آن به‌صورت قطره‌چکانی و بعد از تأیید ارائه می‌شود، به خاطر حضور معلمان زبان انگلیسی محلی شهریه دلاری می‌گیرند. آیا قرار است دلار بچه‌های تهرانی را تربیت کند؟
به گزارش جهت پرس، 

شاید اختلاف طبقاتی که امروز شاهد آن هستیم در تاریخ بعد از انقلاب و بین مردم عادی بی‌سابقه باشد. کنترل بعضی رفتارها و هنجارها در اختیار مردم یا شهروندان عادی است و بعضی دیگر به عهده دستگاه حاکمیت است که اجازه بیشتر شدن این فاصله را ندهند. مثال بارز این وضعیت تبعیض امکانات تربیتی و تحصیلی در زمینه مهدکودک‌ها و مدارس است.
 
 

مهد

چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از مهدکودکی در محدوده نیاوران پخش می‌شد که اغلب به خاطر متقاضی بیش‌ازحدی که دارند به‌سختی و با شرایط خاص ثبت‌نام می‌کنند، جالب‌تر اینکه به دلیل ارزش نزولی ریال و وجود معلمان خارجی (که صحت‌وسقم آن محل شک است) شهریه را به دلار می‌گیرند یعنی هر ۳ ماه ۹۰۰ دلار دریافت می‌کنند ولی به‌جز آموزش زبان انگلیسی امکانات ویژه دیگری که آن‌ها را متمایز از دیگر مهدهای کودک کند، وجود ندارد. حتی در سایر مهدهای کودک‌ مناطق ۱ تا ۳ تهران اگر به دلار هم نگیرند چیزی حدود ۶ یا ۷ میلیون شهریه اخذ می‌شود! و این آغاز ماجرا بود ...


قصه از کجا شروع شد؟
اما قصه پر غصه این اختلاف طبقاتی از کجا شروع شد؟ قصه از یک آگهی در فضای مجازی آغاز شد. آگهی که خبر از وجود مهدکودکی فرا تصور اقشار متوسط و ضعیف جامعه و خبر قریب‌الوقوع زلزله‌ای عظیم و ایجاد گسل عمیق طبقاتی در جامعه ایرانی می‌داد، مهدکودک دلاری! مهدکودکی که از مربیان پروازی و آنور آبی و بیگانه تا شهریه‌ای به نرخ دلار، برای تربیت و آموزش کودکان زیر ۷ سال برخی خانواده‌های متمول، همه خبر از درد عجیب جامعه در توزیع نابرابر امکانات و رفاه می‌دهد. آن هم نه آموزشی عجیب و پر از فرمول‌های انیشتینی که مستحق چنین شهریه‌ای دلاری باشد بلکه بیشتر به دنبال محیا ساختن شرایطی برای تافته جدا بافته سرشت این کودکان است.
 

خبر

این خبر ما را بر آن داشت تا برای پیگیری موضوع پرداخت دلاری شهریه و اصلاً صحت‌وسقم وجود چنین کودکستان و مربیان آن وارد عرصه تحقیق و تفحص شویم.

اگر مادر باشی و بخواهی کودکت را در مهدکودکی متناسب با شرایط زندگی خودت و جامعه‌ای که از آن تأثیر می‌پذیری ثبت‌نام کنی قدم نخست شناسایی بهترین مدل و تحقیق در خصوص سابقه آن است. ما هم ‌چنین کردیم و مانند مادری متمول که به دنبال چیزهای خاص است کودکستان دلاری را به عنوان خاص‌ترین‌ها برگزیدیم و در تماس با شماره‌هایی که در آگهی دیدیم به دنبال پاسخ‌های بسیاری وارد هزارتویی شدیم که گمان نمی‌کردیم دسترسی به آن به‌سختی میسر شود.

اصرار از ما و انکار از آن‌ها
چندین و چند مرتبه تماس و عدم پاسخگویی ما را بر آن داشت تا با شماره‌های همراه درج‌شده بر آگهی پیامکی بدین مضمون ارسال کنیم که «مادری فرهیخته و در جستجوی مهدی بدین مشخصات برای ثبت‌نام دو کودک قد و نیم قد خود هستیم» و شرایط و شهریه و نحوه ثبت‌نام را جویا شدیم و حتی بیشتر در نقش مادر فرهیخته فرورفته و درخواست مربی زبان روسی هم دادیم! بعد دو ساعت پیامکی در پاسخ آمد و شماره‌ای درج‌شده بود که برای یافتن پاسخ پرسش‌هایمان با آن در فضای مجازی ارتباط بگیریم که خبری از پاسخ‌های حضوری و تلفنی نیست و باید از این طریق جویای پاسخ‌هایمان باشیم و ما نیز چنین کردیم.

   

مهد


در پیام اول پیامکی با متن لاتین برایمان ارسال شد تا مشخصات کودک را برای سطح سنجی به زبان لاتین بنویسیم؛ اما ما بر پاسخ پیش از تکمیل چنین فرمی پافشاری کردیم و نهایت اپراتور پاسخ داد که لوکیشن مهد در همین پروفایل درج‌شده و فهرستی از مربیان اکثراً انگلیسی خود و فایلی صوتی به اذعان اپراتور به صدای مدیر مهد خانم #### را ارسال کرد؛ که جهت هر چه مستندتر بودن گزارش آن‌ها را به پیوست منتشر خواهیم کرد.

مهد

متن پاسخ اول مبنی بر تکمیل مشخصات کودک
 

مهد

مهد ##### مهدکودک انگلیسی - فرانسه با تیچرهای نیتیو و خارجی از همه جای دنیا تنها دارنده لیسانس موسسه بین المللی British Council انگلستان در ایران و با متدهای اسکوپ و رویکرد کودک محور با محیط خاص و شاد. کودکان با دو سال فعالیت در مهد ##### به شیوه زبان مادری و مکالمه آزاد می‌توانند انگلیسی روان صحبت کنند...
پذیرش از ۱ سال تا ۷ سال فقط به‌صورت تمام‌وقت و پکیج کامل با رزرو قبلی

ساعت کاری مهد از شنبه تا چهارشنبه 8.30 - 15.30 (شیفت اضافه تا ساعت ۵ و پنجشنبه)
شهریه فقط به صورت پکیج کامل و تمام‌وقت سه‌ماهه با مبلغ 900$ می‌باشد (پرداخت یکجا و‌ فقط به دلار امکان‌پذیر است)
به دلیل محدودیت ظرفیت ساکنین منطقه 1 در اولویت ثبت‌نام هستند

نکته: برخی از کلیپ‌های ارسالی که مربیان در آن از ماسک استفاده نکرده‌اند مربوط به آرشیو و سال‌های قبل از شیوع بیماری کرونا بوده است

آدرس و لوکیشن مهدکودک در پروفایل همین اوپراتور قرار داده‌شده است

https://www.instagram.com/#####_kindergarten

مهدمهد

 

مهد

 

مهد


شهریه ارسالی در ویس مدیریت مربوط به سال‌های گذشته بوده، شهریه سال ۱۴۰۰ پکیج کامل سه‌ماهه نقدی یکجا ۹۰۰$ می‌باشد که روز اول ثبت‌نام و فقط به‌صورت دلار دریافت می‌شود.
 

مهد


 

مهد

تبلیغات به سبک نوین
اگر وارد آدرس لینک درج‌شده شوید علاوه بر عکس‌های مختلف از برنامه‌ها و استایل های مختلف مربیان و کودکان، تبلیغاتی دیگری هم با این مضمون شاهد خواهید بود: مهدکودک دوزبانه #### در نیاوران برگرفته از الگوی مهدکودک‌های کشور انگلستان از منظر فضا و آموزشی یکی از بهترین و جدیدترین مهدکودک‌های شمال تهران و تنها مهد دارای لیسانس بین‌المللی انگلستان در ایران است.

و نیز در ادامه آمده است: این مهد با هدف آشنایی کودکان با فرهنگ دیگر کشورها و معاشرت با کودکان و مربیان غیر ایرانی با استخدام و گرد هم آوری تمامی مربیان اصلی کودکان از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی که افراد نیتیو و غیر ایرانی هستند و لهجه کامل و صحیحی دارند، بهترین کادر مربیان مهدکودک برای ارائه خدمات نوین و بی‌نظیر گرد هم آورده است و همین موضوع دلیل اصلی مطرح‌شدن به‌عنوان بهترین مهد ازلحاظ زبان انگلیسی در منطقه یک بوده است.

مهد

متولیان این مهد در تبلیغات دریافت شهریه‌های دلاری خود چنین عنوان کرده‌اند که: مهدکودک ##### شیوه قدیمی و مستقیم آموزشی را در پیش نگرفته و با ایجاد فضاهای شاد و بازی‌های کودکانه بر پا به آموزش زبان مادری و مکالمه شاد سعی برافزایش قدرت کودکان در یادگیری زبان دوم و سوم را دارد.

این مهدکودک دوزبانه، با به‌کارگیری مربیان حرفه‌ای بین‌المللی در زمینه کودک، اولین مهدی است که با متد High Scope و فضاهای تخصصی در ایران آموزش‌های حرفه‌ای خود را در قالب انواع کارگاه‌های پرنشاط و خاص برای همه سنین به‌صورت تمام‌وقت برگزار می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مصاحبه با مدیریت مهدکودک داشته باشید...
در ادامه لیستی از مربیانی با ملیت‌هایی غیر ایرانی و ایرانی آورده شده است از ملیتی آمریکایی- فرانسوی تا ملیتی انگلیسی که تخصصشان کودک است اما سوابقی بیشتر از مربیان وطنی ندارند؛ اما مسئله اینجاست چرا باید چنین مهدی باشد و چنین شهریه‌ای بدین گزافی دریافت کند.

فاصله میان ما و آن‌ها
با نگاه به نرخ اخذ شهریه در سال تحصیلی 1401-1400 مهدکودک‌ها و بررسی دستورالعمل موارد افزایش قیمت متوجه نکات جالبی می‌شویم. میزان شهریه مهدهای کودک برای سال تحصیلی 1401 ـ 1400 از سوی علیرضا حاجیان‌زاده رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک اعلام شد که بر اساس مصوبه کمیته انتقال کشوری میزان درصد افزایش شهریه انواع مهدهای کودک شهری و روستایی نسبت به شهریه ابلاغی در سال 1399 تا زمان اجرایی شدن ماده 10 اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک بین 15 تا 32 درصد افزایش نسبت به شهریه سال قبل تعیین می‌شود. با توجه به اینکه مهدهای کودک بر اساس کیفیت خدمات حائز رتبه‌های مختلف به‌شرط جدول ذیل هستند؛ همانند سنوات گذشته اختلاف شهریه در هر رتبه نسبت به رتبه قبل همان 10 درصد است بدین معنی که برای محاسبه‌ شهریه جدید، به آخرین شهریه قبلی با احتساب رتبه مهدکودک میزان درصد مشخص‌شده افزوده می‌شود.

مسئله اینجاست که چرا در یک شهر همسان‌سازی کیفیت و نظارت بر عملکرد مهدهای کودک آن‌قدر پایین است یا چرا قوانین مربوطه به‌قدری ضعیف است که از قِبل آن می‌توانند به بهانه‌های مختلف از والدین هزینه اضافه اخذ کنند، بهانه‌هایی که راه خوبی برای درآمد اصلی و پنهان مهدهای کودک است، حتی برای خانواده‌های متمول فارغ از هر چیزی ابزار تجملات و فخرفروشی شده است؛ که مواردی از آن را اشاره می‌کنیم:

تهیه صبحانه، ناهار و میان وعده برای کودکان برحسب شرایط زمان مقتضی (پایین آوردن کیفیت مواد غذایی برای کمتر هزینه کردن)

تهیه و تأمین لوازم بهداشتی مصرفی عمومی مهدکودک نظیر مایع دستشویی، دستمال‌کاغذی، مواد ضدعفونی‌کننده و موادی ازاین‌دست (اغلب تأمین آن به عهده مهدهای کودک است اما برخی مهدها هزینه جدا بابت آن دریافت می‌کنند)
هزینه سرویس ایاب و ذهاب کودکان بر اساس نرخ مصوب آموزش‌وپرورش باید تعیین شود که بازهم در برخی مهدها رعایت نمی‌شود.
 

مهد

هزینه اردوهای تفریحی و هزینه کلاس‌های فوق‌برنامه که ابداً نظارتی بر آن نیست که این مسئله حتی بر کیفیت برگزاری هم اثرگذار است، مهدهای کودک به اختیار خودشان نرخ می‌دهند. درواقع این قبیل هزینه‌هایی که مصوبه خاصی برای آن وجود ندارد منبع اصلی درآمد محسوب می‌شود.

تماماً مواردی است که نرخ قانونی برای آن وجود ندارد و مکرراً دیده‌شده هزینه بالا برای کلاس‌های آموزشی یا تفریحی گرفته‌شده که ارزش حقیقی آن خیلی کمتر بوده است، در اساسنامه آن‌هم علناً گفته‌شده موارد توافقی خانواده با مهدکودک!

سؤال اینجاست که افسار کنترل این وضع ازهم‌گسیخته و اختلاف طبقاتی به دست کیست؟ اصلاً این وضعیت افسارگسیخته چه تبعاتی برای جامعه‌ای که کارگر و کارمند برای دریافت حقوقی متناسب و بالای خط فقر تلاش می‌کنند تا صدایشان به گوش مسئولان برسد و نمی‌رسد چه معنایی دارد؟ باید گفت وجود چنین مراکزی و عدم کنترل تجمل و ریخت‌وپاش‌های دلاری آن‌ها چیزی جز شکاف طبقاتی و تبعیض و مانور تجمل در جامعه نخواهد بود. امری که بیش‌ازپیش به آسیب‌های اجتماعی ناشی از گسل‌های عظیم اجتماعی در جامعه دامن خواهد زد و تصویری از کُزت بینوایان را در مقابل جامعه متمول آن زمان فرانسه به تصویر می‌کشد.

اما جامعه‌ای با این اختلاف طبقاتی که یکی از فلان محله تهران چیزی حدودی 20 میلیون تومان برای مهدکودک فرزندش در هر سه ماه هزینه می‌کند و دیگری حتی هزینه 600 هزارتومانی را در محله دیگری از تهران برای مهد فرزندش ندارد! به کجا خواهد رسید؟

تزریق ناامیدی در جامعه، افزایش سطوح فکری افراد جامعه و مشغول ساختن هرکدام به خود یکی به درد فقر و دیگری به درد تجمل، جامعه را در ورطه عجیبی به‌سوی ناخشنودی سوق می‌دهد.

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه