شناسه: 48391
تحریم چین ادامه دارد؛

کناره گیری کانادا از بازی‌های المپیک چین

پس از آمریکا، استرالیاو انگلیس، دولت کانادا هم اعلام کرد که به جمع تحریم‌کنندگان المپیک زمستانی ۲۰۲۲ به میزبانی چین می‌پیوندد.
به گزارش جهت پرس، 

 کانادا هم به جمع تحریم کنندگان دیپلماتیک بازی‌های المپیک چین پیوست.این خبر را «جاستین ترودو»؛ نخست وزیر کانادا در نشست خبری خود اعلام کرد و گفت اوتاوا تصمیمی برای اعزام هیئت دیپلماتیک سیاسی به بازی‌های زمستانی چین ندارد.

ترودو گفت که فکر نمی‌کند این تصمیم «برای چین غافلگیرکننده باشد». او گفت: «ما در طول سال‌های گذشته نگرانی عمیق خود را در مورد نقض حقوق بشر کاملاً روشن کرده‌ایم و این ادامه ابراز نگرانی عمیق خود در مورد نقض حقوق بشر است.»

این تصمیم کانادا پس از تصمیم مشابه توسط آمریکا، استرالیا و انگلیس اعلام می‌شود.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس امروز چهارشنبه در نشست پارلمان این کشور اعلام کرد که لندن وزیران خود را برای شرکت در المپیک زمستانی به پکن نخواهد فرستاد.

پیش تر نیز اعلام شده بود که استرالیا در دنباله روی از سیاست‌های چین هراسانه آمریکا، از بایکوت دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن خبر داده است. این تصمیم از سوی اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا اتخاذ شد.

موریسون مدعی شد که به دنبال ایجاد کانال‌های دیپلماتیک با چین برای گفتگو در باب اتهامات حقوق بشری علیه پکن است، حال آنکه کانبرا از محدودیت‌های اعمال شده علیه کالاهای تجاری خود نیز ناراضی است.

روز دوشنبه نیز آمریکا با دستاویز قرار دادن ادعاهای حقوق بشری علیه چین، اعلام کرد که فقط ورزشکاران این کشور در المپیک زمستانی پکن مشارکت می‌کنند و دیپلمات‌های واشنگتن، این رویداد ورزشی را تحریم خواهند کرد.

چین هم در مقابل اعلام کرد که اصلاً دعوتنامه‌ای برای دیپلمات‌های آمریکایی ارسال نشده، حال آنکه بهتر است واشنگتن از سیاسی کردن رویداد ورزشی المپیک اجتناب کند.

پکن همچنین هشدار داد که آمریکا بهای این تصمیم را که با واکنش قاطعانه چین همراه خواهد بود؛ می‌پردازد.

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه