شناسه: 48297
یک کارشناس روابط بین‌الملل پاسخ می‌دهد:

چرا آمریکا بازهم ایران را تحریم کرد؟/ تحریمی بدون اثر اقتصادی با هدف جنگ روانی

مسعود براتی نوشت: آمریکا به دنبال یک تیر با دو نشان است، هم زمان بخرد تا ابزار تحریم را بازپخت کند و هم ایران را از مسیر مقاوم‌ سازی اقتصاد دور کند.
به گزارش جهت پرس، 

مسعود براتی، کارشناس روابط بین المللی در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا نوشت: تحریم جدید آمریکا علیه نیروی انتظامی (نوپو و یگان ویژه) فاقد اثر اقتصادی است. آمریکا تلاش می‌کند زنده بودن ابزار تحریم را نشان بدهد. در حالیکه این ابزار که با هدف اعمال فشار اقتصادی و سپس آوردن به میز مذاکره و تحمیل توافقی برای تغییر رفتار طراحی شده است، در حال حاضر برای آمریکا کارکرد مناسب ندارد.

وی ادامه داد: ضعف ابزار تحریم در ایجاد فشار اقتصادی به ذات تحریم باز می‌گردد. آمریکا برای بازگرداندن تحریم به اوج خود نیازمند زمان است و البته زمان می‌تواند اثر معکوس هم داشته باشد، چرا که اقتصاد کشور هدف (ایران) خود را با شرایط تحریمی وفق می‌دهد و با انجام اصلاحات اقتصادی آسیب‌پذیری خود از تحریم را به حداقل می‌رساند.

براتی افزود: این همان چیزی که فارین پالیسی در اسفند ۹۹ درباره آن به بایدن هشدار داد. برای همین آمریکا به دنبال یک تیر با دو نشان است. هم زمان بخرد تا ابزار تحریم را بازپخت کند و هم ایران را از مسیر مقاوم‌سازی اقتصاد دور کند. همان تجربه‌ای که در سال ۹۲ با توافق موقت ژنو به دست آورد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه