شناسه: 47618

اهمیت جنگ «مأرب» یمن چیست؟

پس از هفت سال از آغاز حمله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به یمن، تلاش ارتش و کمیته های مردمی برای آزادسازی کامل شهر مأرب افزایش یافته است.
به گزارش جهت پرس، 

 درگیری‌های شدید در اطراف شهر مأرب منجر به کشته شدن بسیاری از عناصر ائتلاف عربی و شهادت ده‌ها نفر از نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن شده است. این استان شمالی یمن درحال حاضر مهمترین جبهه در جنگی است که از هفت سال پیش با تجاوز یک ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به یمن شروع شده است.

اما مهمترین سوال در این خصوص این است، چرا شهر استراتژیک مأرب؟ شهر مأرب به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یک چهارراه میان شرق، غرب، شمال و جنوب یمن است که با صنعا، پایتخت این کشور ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و به مرز عربستان نیز نزدیک است. مأرب علاوه بر موقعیت جغرافیایی خوب دارای منابع طبیعی فراوان نفت و گاز است که اهمیت اقصادی بسیاری دارد این شهر دارای پالایشگاهی با ظرفیت تولید ده هزار تا بیست هزار بشکه در روز است. به همین دلیل است که عربستان از زمان تجاوز به یمن شهر مأرب را اشغال کرده است.

شهر مأرب توسط دره‌ها و کوه‌های بسیاری پوشیده شده است و دارای اهمیت تاریخی نیز می‌باشد و براساس گفته‌های کارشناسان مرکز پادشاهی قوم «سبا» بوده است.

با وجود اینکه رسانه‌ها و کارشناسان جهان تاکید کرده‌اند شهر مأرب در آستانه آزادسازی به دست ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است «سلطان العراده» فرماندار خود خوانده این شهر مدعی شده است «مأرب تاکنون مقاومت کرده است و با پشتیبانی ائتلاف به مقاومت ادامه خواهد داد». این ادعا‌های درحالی از سوی او مطرح شده است که براساس منابع محلی در مأرب، قبایل و مردم حومه این شهر به دلیل ظلم و بی‌عدالتی عناصر وابسته به ائتلاف سعودی به صف نیرو‌های یمنی پیوسته و درحال بیرون راندن این عناصر از مناطق خود هستند.

اهمیت آزادسازی این شهر منتهی به داخل یمن نمی‌شود، در سراسر جهان بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان حوادث را از نزدیک دنبال کرده و آن را تحلیل می‌کنند. چندی پیش رسانه‌ای صهیونیستی در تحلیلی اذعان کرد آزادسازی مأرب به دست نیرو‌های یمنی که روابط خوبی نیز با ایران دارند اصلا به نفع رژیم اشغالگر قدس نیست و یک هلال مقاومت در منطقه ایجاد می‌کند که از یمن شروع شده و با گذشتن از ایران، عراق، سوریه به لبنان می‌رسد که این اصلا برای موجودیت رژیم صهیونیستی خوب نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه