شناسه: 47449
نکاتی برای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان؛

چگونه می‌توان تحریم‌ها علیه ایران را با استفاده از قوانین خود آمریکا لغو کرد؟

دور جدید گفتگوهای ایران و کشورهای 1+4 در وین، از فردا شروع خواهد شد. این اولین دور مذاکرات از آغاز به کار دولت سیزدهم است. رهبر انقلاب شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی را، لغو کل تحریم‌ها اعلام کردند.
به گزارش جهت پرس، 

در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و 4+1 گروه بین‌الملل شبکه کانون‌های تفکر ایران(ایتان) گزارشی با عنوان «لغو موثر تحریم‌ها در آیینه قوانین و مقررات آمریکا» به قلم مسعود براتی و سید حامد ترابی منتشر کرد. این گزارش با بررسی اهم قوانین و مقررات تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، به این موضوع پرداخته که تحقق هدف ایران از مذاکرات یعنی «لغو موثر تحریم‌ها» با لغو و تغییر چه قوانین و مقررات تحریمی آمریکا محقق خواهد شد.

گزارش در ابتدا به تبیین مفهوم «لغو موثر تحریم‌ها» از نظر مقامات ایرانی به عنوان هدف مذاکرات پرداخته و سپس 13 عنوان اصلی تحریم را که بیشترین مانع در انتفاع اقتصادی ایران از توافق است، بررسی کرده است.  همچنین شرایط لغو موثر این تحریم‌ها برای محقق شدن هدف ایران بررسی شده است. در بخش دوم گزارش نیز جدولی از کلیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور خلاصه فهرست شده است.

این گزارش تاکید می‌کند لغو حقوقی قوانین و مقررات ذکر شده شرط لازم برای تحقق هدف مذاکراتی ایران و نه کافی برای «لغو موثر تحریم‌ها» بوده و «راستی‌آزمایی» لغو تحریم‌ها شرط کافی برای تحقق آن است.

متن کامل گزارش را می‌توانید از لینک زیر دریافت کنید.

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه