شناسه: 47347
مقامات آمریکایی:

احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین تقویت شد

مقامات آمریکایی می‌گویند روسیه قوای نظامی خود در مرز‌های مشترک با اوکراین را تقویت کرده و احتمال حمله نظامی در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.
به گزارش جهت پرس، 

مقامات آمریکایی این روز‌ها می‌گویند برای دومین بار در سال جاری نگرانی‌های جدی برای حمله نظامی روسیه به اوکراین بالا گرفته است زیرا ده‌ها هزار نیروی روسی در امتداد مرز اوکراین مستقر شده اند. رییس جمهور اوکراین نیز در روز‌های اخیر مدعی شده یک توطئه برای کودتا از سوی روس‌ها در داخل کشورش را سرکوب کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما دقیقاً نمی‌دانیم هدف ولادیمیر پوتین چیست، اما شواهد و مدارک در گذشته را به خوبی مطالعه و بررسی کرده ایم. ما بازی‌های سیاسی و شعله ور شدن آتش جنگ بین اوکراین و روسیه را می‌توانیم پیش بینی کنیم، ولی زمان دقیقی نمی توانیم برای آن ارائه کنیم.

ایوو دالدر، سفیر سابق آمریکا در ناتو در این باره گفت: احتمال خیلی زیادی برای رویارویی نظامی روسیه با اوکراین در ماه‌های آینده وجود دارد. همه نشانه‌ها حاکی از افزایش قابلیت‌های نظامی در مرزهاست.

فیونا هیل، مشاور ارشد روسیه در شورای امنیت داخلی آمریکا در زمان دونالد ترامپ در این باره تاکید کرد: پوتین به شدت در مورد اقدام علیه اوکراین جدی است؛ او می‌خواهد به هر طریقی اقدامات اوکراین را خنثی کند.

هیل با اشاره به سوابق تاریخی اقدامات روسیه علیه اوکراین افزود: باید این روز‌ها تمامی حرکات مسکو به شدت جدی گرفته شود. روسیه هر لحظه ممکن است وارد یک تقابل نظامی با اوکراین شود.

مسکو در ماه‌های اخیر در واکنش به ادعای مقامات آمریکا مبنی بر تلاش برای اقدام نظامی علیه اوکراین هر گونه آمادگی برای جنگ با کی یف را رد کرده و آن را توطئه آمریکا و دخالت آشکار این کشور در روابط سیاسی دو کشور می‌داند.

جان مرشایمر، استاد روابط بین الملل دانشگاه شیکاگو و سردمدار رئالیسم تهاجمی در کتاب توهم بزرگ خود می گوید تلاش احمقانه آمریکا برای گسترش ناتو به مرزهای روسیه باعث تحریک این کشور و بحران کریمه شد. این استراتژیست آمریکایی بر این باور است قدرت های بزرگ به مرزهای خود حساس هستند و واشنگتن نباید با اقداماتش باعث تحریک مسکو شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه