https://jahatpress.ir/fa/news/47224

شناسه خبر: 47224
1400-9-4 08:29

اردوغان و بن زاید پس از ۱۰ سال دیدار کردند

کاخ ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رئیس‌جمهوراین کشور در مراسمی رسمی از ولی‌عهد ابوظبی استقبال کرده است.
به گزارش جهت پرس، 

 «محمد بن زاید»، عصر دیروز(چهارشنبه)، وارد آنکارا شد و با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد.

خبرگزاری امارات (سه‌شنبه)، رسما اعلام کرد که ولی‌عهد این کشور به دعوت رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه به آنکارا سفر خواهد کرد.

طبق گزارش روز گذشته خبرگزاری رسمی امارات، دو طرف در راستای منافع دوجانبه در دیدار امروز، روابط، راه‌های توسعه همکاری و اقدام مشترک در زمینه‌های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

وام همچنین اضافه کرده بود که تحولات منطقه‌ای و جهانی مورد اهتمام مشترک از دیگر مسائلی خواهد بود که دو طرف درباره آن گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش از این، روزنامه «ایندپندنت» ترکیه بدون مشخص کردن زمان دقیق خبر داده بود که ولی‌عهد ابوظبی پس از ده سال به ترکیه سفر خواهد کرد.

این منبع گزارش داده بود که مهم‌ترین بحث میان بن زاید و اردوغان، ایجاد یک مسیر تجاری زمینی میان امارات و ترکیه از طریق خاک ایران خواهد بود که با ایجاد آن مسیر ۲۰ روزه آبی «الشارقه» به شهر «مرسین» ترکیه از طریق کانال سوئز، به شش الی هشت روز از طریق خاک ایران کاهش می‌یابد.

مقامات ایرانی پیش از این از توافق در این زمینه خبر داده بودند. اولین کاروان تجاری امارات به ترکیه نیز اخیرا از طریق کریدور ترانزیتی زمینی امارات ـ ترکیه ابتدا وارد بندر شهید رجایی شد و از آن‌جا به سمت ترکیه حرکت کرد.

روابط ترکیه و امارات به دلیل مسائلی چون حمایت ترکیه از قطر، پرونده لیبی، سوریه و یمن، اتهامات جاسوسی دوجانبه و امضای توافق  سازش امارات با رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته شاهد تنش‌های روز افزون بوده است.