شناسه: 46734
یادداشت تحلیلی به بهانه دیدار اخیر رهبری با نخبگان علمی

حمایت از تولید داخلی، در لوازم خانگی آری در فضای مجازی نه!؟

اعمال محدودیت بر محصولات خارجی و حمایت از تولیدات داخلی سیاست اصولی تمامی کشورهای پیشرفته در عرصه‌های مختلف تکنولوژی است. با این وجود در ایران تنها در یک حوزه با انکار مواجه می‌شود و آن عرصه راهبردی فضای مجازی است!
به گزارش جهت، 

حجت‌الاسلام محمد کرباسی نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با نخبگان و استعدادهای برتر علمی فرمودند: «یک شرط لازم برای تقویت شرکتهای دانش‌بنیان این است که بتوانیم محصولات آنها را در داخل کشور رائج کنیم. راهش این است که تولیدی که او می‌کند دیگر واردات نداشته باشد . . . لازمه‌ی رشد شرکت‌های داخلی و تقویت آنها این است که بازار داخل را در اختیار تولید داخلی بگذاریم. بخصوص دولتها و سازمانهای بزرگ که اینها بزرگترین مشتری اینهایند. دیگر واردات کمر اینها را نشکند.»

«اعمال محدودیت بر محصولات خارجی (اقدامات سلبی) و حمایت از تولیدات داخلی (اقدامات ایجابی)» سیاست اصولی تمامی کشورهای پیشرفته در عرصه های مختلف تکنولوژی است. لزوم تکیه بر توان داخلی ، مطلب کاملا واضح و روشنی است که در موضوعات مختلف مورد تاکید هر دلداده وطن و میهن دوستی قرار خواهد گرفت.

با این وجود تنها در یک حوزه با انکار مواجه می شود و آن عرصه راهبردی فضای مجازی است! این در حالی است که مخاطرات وابستگی سایبری کشور از جهت گستره و عمق به مراتب بیش از سایر موضوعات بوده و اساسا آسیب این وابستگی قابل مقایسه نیست همچنانکه فرصت های بی نظیر تکیه بر فناوری های بومی سایبری بسیار شگفت انگیز و خیره کننده خواهد بود.

به راستی چرا مدیران و تصمیم گیران انقلابی از یک سو و نخبگان، اندیشمندان و تریبون‌داران جبهه انقلاب از سوی دیگر، نگاه گزینشی به فرمایشات رهبری دارند؟! درحالیکه فرمایشات اخیر معظم له درباره حمایت از تولید داخل مورد استقبال گسترده قرار گرفته و خواهد گرفت چرا تاکیدات مکرر ایشان درباره ضرورت استقلال سایبری و قطع وابستگی به بیگانگان با تکیه بر توانمندی نخبگان جوان حوزه ICT، مورد بی مهری قرار گرفته و می گیرد؟!

چرا در فناوری های ارتباطات و اطلاعات کار سلبی جواب نمی دهد اما در سایر عرصه ها، کار سلبی و اعمال محدودیت بر محصول خارجی لازمه رشد و پیشرفت تولید داخلی است؟ چرا ممنوعیت واردات کالای خارجی با هدف توسعه صنایع نوپا قابل پذیرش و معقول بلکه ضروری است اما در صنعت ICTخطا و نامعقول است؟

برچسب ها

ثبت دیدگاه

سارا | شنبه, 08/29/1400 - 18:41 | | پاسخ | پیوند ثابت
شمایی که مدعی هستی موبایل دستت چیه؟