شناسه: 46634

موضع مسکو در قبال بازگشت اعراب به دمشق و مذاکرات دولت سوریه با «قسد»/ مصاحبه با نماینده ویژه پوتین در امور سوریه

نماینده پوتین در امور سوریه با استقبال از تغییر مواضع کشورهای عربی در قبال دمشق تاکید کرد: گام بعدی پس از پیروزی بر تروریسم،‌بازسازی اقتصاد سوریه است که به سبب محاصره ضعیف شده و زیرساخت‌هایی که در نتیجه اقدامات تروریستی ویران شده است.
به گزارش جهت پرس، 

«الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در پرونده سوریه دمشق، بر ضرورت فراهم شدن شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری به میهن خود تاکید کرد و در عین حال گفت شمار زیادی از آنها تمایل دارند به سرزمین مادری خود برگردند.

لاورنتیف خاطر نشان کرد شرایط متعددی وجود دارد که موضوع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان را پیچیده کرده است. وی از جامعه بین المللی خواست از آوارگان نه فقط از طریق ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به آنها در کشورهای میزبان بلکه از طریق فراهم کردن شرایط مناسب حمایت کنند تا آنها بتوانند به سرزمین خود بازگردند.

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه اظهار داشت ازسرگیری تدریجی روابط میان سوریه و کشورهای عربی در کنار تقویت مناسبت‌های اقتصادی میان دمشق و کشورهای عربی و منطقه‌ای امیدواری در خصوص امکان بازگشت آوارگان سوری به سرزمینشان را به دنبال دارد با درک این مسئله از سوی آنها که اوضاع کشورشان در حال بهبود یافتن از پیامدهای جنگ است.

لاورنتیف تصریح کرد دمشق به طور جدی و با عزم و اراده مستمر برای بازگرداندن آوارگان چه از طریق گسترش امنیت و بازگرداندن ثبات به مناطق آزاد شده از چنگال تروریست‌ها یا از طریق بازسازی زیرساخت‌های تخریب شده توسط تروریست‌ها فعالیت می‌کند.

وی درباره نقش روسیه در سوریه و جنگ با تروریسم و حامیانش گفت مسکو در کنار ارتش سوریه، هر آنچه را در توان دارد برای سرکوب تروریسم به کار گرفته است، زیرا جنگ با تروریسم را جنگ خود می‌داند و  این مسئله بارها از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه مورد تاکید قرار گرفته است.

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه خاطر نشان کرد گام بعدی پس از پیروزی بر تروریسم،‌بازسازی اقتصاد سوریه است که به سبب محاصره ضعیف شده است و بازسازی زیرساخت‌هایی است که به سبب اقدامات گروه‌های تروریستی ویران شده است.

لاورنتیف اظهار داشت دو مانع اساسی در برابر پیشرفت و بهبود اوضاع سوریه وجود دارد که اولین مانع، حضور غیرقانونی نظامیان بیگانه‌ای است که بخش‌هایی از خاک کشور سوریه را اشغال کرده‌اند و دومین مانع، سیاست فشار و محاصره و تحریم است که غرب و ایالات متحده  اعمال می‌کنند و مانع روند بازسازی زیرساخت‌های سوریه شده و سوری‌هایی را که از کشورهای میزبان خود به سرزمین مادری بازگشته‌اند،‌از زندگی عادی و شرافتمندانه محروم کرده است.

وی اظهار داشت سوریه ماموریت بازسازی را با حمایت همپیمانان و دوستانش تا پیش از پایان جنگ آغاز کرده است؛ شما می‌بینید که چقدر از تاسیسات و مراکز صنعتی بازسازی شده و روند روزافزون آن ادامه خواهد یافت.

لاورنتیف گفت روسیه به حمایت از ملت سوریه ادامه خواهد داد و هر آنچه را در توان دارد برای اینکه تمامیت اراضی و یکپارچگی خود را بازیابد، انجام خواهد داد و هر کمکی را که بتواند برای بازسازی این کشور ارائه خواهد کرد.

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه، حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه و نابودی تروریسم و پایان دادن به اشغالگری برخی کشورها در خاک سوریه و نیز ملت این کشور در تعیین سرنوشت خود را از جمله اصول دولت سوریه دانست و گفت مسکو امیدوار است تا اتحادیه اروپا در موضع خود در قبال سوریه بازنگری کرده و غربی‌ها حمایت از دمشق در سطح انسانی و اقتصادی را آغاز کنند.

لاورنتیف خاطر نشان کرد که روسیه در راستای سوق دادن اروپا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به مشارکت تاثیرگذار تلاش می‌کند.

وی اعلام کرد که مسکو از تغییر مثبتی که در مواضع برخی کشورها در قبال دمشق ایجاد شده، ابراز خرسندی می‌کند و درباره افزایش این کشورهایی که در اندیشه تغییر موضع خود در قبال سوریه و عادی‌سازی روابط با آن هستند، خوش‌بین است.

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه تاکید کرد بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تاثیر مثبتی بر سوریه و تمام منطقه خاورمیانه خواهد گذاشت.

لاورنتیف درباره مذاکرات میان دولت سوریه و شبه نظامیان موسوم به نیروهای نماینده پوتین سوریه(قسد) گفت مسکو از ادامه مذاکرات میان دولت سوریه و قسد حمایت می‌کند، کردهای سوری جزئی از مردم سوریه هستند و دولت و قسد باید برای حل مشکلات موجود میان خود گفتگو کنند.

وی خاطرنشان کرد تنها گفتگوی به دور از فشارهای خارجی به ویژه فشارهای آمریکا بر قسد میان دو طرف ثمربخش و مفید خواهد بود و منجر به نتایج مثبت خواهد شد.

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه در پایان گفتگو با خبرنگار تسنیم در دمشق ابراز امیدواری کرد که مردم سوریه متحد شوند،‌زیرا این مسئله برای آینده این کشور بسیار مهم است.

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه