شناسه: 46103

اردوغان در نقش سلطان عثمانی/ سازمان دولت‌های ترک تشکیل می‌شود!

رئیس‌جمهور ترکیه در جریان نشست مطبوعاتی هشتمین اجلاس سران «شورای تُرک» از تغییر نام این شورا به «سازمان دولت‌های ترک» خبر داد.
به گزارش جهت پرس، 

 «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در جریان نشست مطبوعاتی هشتمین اجلاس سران «شورای تُرک» از تغییر نام این شورا به «سازمان دولت‌های ترک» خبر داد و گفت: با نام و ساختار جدید از این به بعد سریع‌تر رشد کرده و شکوفا خواهیم شد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: امروز با انتشار بیانیه استانبول بار دیگر تاکید کردیم که در خصوص گسترش بیشتر همبستگی سیاسی، همکاری اقتصادی و روابط تجاری، فرهنگی، انسانی و اجتماعی خود مصمم هستیم.

اردوغان خاطرنشان کرد: سند چشم‌انداز سال ۲۰۴۰ جهان تُرک را هم در این اجلاس به تصویب رساندیم. جغرافیای ترکستان به‌عنوان مهد تمدن دوباره به یک مرکز جذب و روشنگری برای تمام بشریت تبدیل خواهد شد.

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: نباید کسی از سازمان دولت‌های تُرک ناراحت باشد، بلکه باید تلاش کند تا بخشی از این ساختار مبتنی بر تاریخ کهن و روابط انسانی باشد.

هشتمین اجلاس سران «شورای تُرک» با محوریت «فناوری‌های سبز و شهرهای هوشمند در عصر دیجیتال» در جزیره دموکراسی و آزادی استانبول برگزار شد.

روز جمعه نیز، رجب طیب اردوغان طی مراسمی ساختمان دبیری‌کل شورای همکاری کشورهای ترک زبان «شورای ترک» در منطقه سلطان احمد استانبول را با حضور سران کشورهای عضو و ناظر این نهاد افتتاح کرده بود. ‌

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه