شناسه: 45437
دیپلمات سابق تشریح کرد؛

نقشه شوم دشمنان برای ایجاد آشوب در عراق/ هدف خلع سلاح گروههای مقاومت است

سفیر اسبق ایران در اردن معتقد است حمله پهپادی به منزل نخست وزیر عراق سبب سوء استفاده‌های سیاسی می‌شود و برخی گروه‌ها تلاش خواهند کرد تا عراق را به آشوب بکشانند.
به گزارش جهت پرس، 

« احمد دستمالچیان» درباره حمله پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق گفت: بنده قبلا گفته بودم،  پس از اینکه جنگ‌های نیابتی شکست خورد، عراق و لبنان در معرض آشوب و ناامنی قرار گرفتند، این طرح مثلث شوم است که کشورهای همسایه فلسطین اشغالی در ثبات و آرامش نباشند.

 این کارشناس تحولات غرب آسیا با بیان اینکه مثلث شوم نخست برای لبنان طراحی شد، اظهار داشت: با اجرای این طرح، شاهدیم،  توطئه‌ها به صورت زنجیره‌ای در لبنان اجرایی می‌شوند. جدیدترین این دسیسه‌ها بهانه‌ای بود که عربستان در ارتباط با سخنان « جورج قرداحی » وزیر اطلاع رسانی لبنان گرفت. این در حالی بود که دولت میقاتی به تازگی زمام امور این کشور را به دست گرفته بود.

وی وضعیت عراق را برای اجرایی شدن طرح مثلث شوم، همچون لبنان دانست و تاکید کرد: از زمانی که دولت عادل عبدالمهدی بر اثر آشوب‌ها و ناامنی‌ها سقوط کرد، عراق  تا امروز نتوانسته است یک دولت پایدار و پاسخگو به مطالبات مردمی داشته باشد لذا بر اساس این طرح،  عراق بایستی ناآرام باشد. اکنون  بهترین بهانه برای ناآرامی در عراق، نتایج  پر مسئله انتخابات پارلمانی و اختلافات احزاب سیاسی است. بدیهی است که بر اثر این اختلافات یک سری ناآرامی‌هایی در این کشور ایجاد شود.

این دیپلمات سابق کشورمان با اشاره به حمله پهپادی به خانه نخست وزیر عراق افزود: این حمله پهپادی سبب می‌شود تا یک سری سوء استفاده‌های سیاسی از آن بشود. یعنی  گروه‌هایی که مخالف جریان اکثریت هستند از حمله پهپادی به خانه مصطفی الکاظمی بهره برداری  خواهند کرد تا عراق را به آشوب بکشند. همانطوری که نیروهای امنیتی دیروز تظاهرات مردم ( در بغداد) را به خاک و خون کشیدند. معلوم است که این حمله کاملا هدفمند بود زیرا در آن  عکس‌های نماد مقاومت یعنی عکس‌های شهید ابومهدی المهندس پاره شدند. آنان می‌خواستند مردم را تحریک کنند تا عراق ناآرام شود.

وی درباره هدف دشمنان برای متهم کردن مقاومت عراق به حمله پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی نیز گفت : برخی جریان عراقی موافق نیروهای حشد شعبی نیستند،  در حالی که این نیروها حافظ امنیت عراق هستند. به اعتقاد بنده،  پایان دادن به فعالیت حشد شعبی خواست آمریکاست چرا که این نیرو خاری در چشم نظامیان آمریکایی است. حشد شعبی بود که گروه‌های تروریستی تکفیری را سرکوب کرد. بدیهی است یک رکن اساسی که حافظ امنیت مردم عراق است،  در چارچوب طرحی که قبلا عرض کردم که عراق باید آشوب زده باشد، بخواهند نیروهای حشد شعبی  را  تحت تاثیر قرار بدهند و سعی بر خلع سلاح کردن این نیرو داشته باشند. اکنون این اتهام (حمله پهپادی به خانه مصطفی الکاظمی توسط مقاومت ) باعث می‌شود نقشه شوم دشمنان آسان‌تر انجام شود.

سفیر اسبق ایران در اردن در پاسخ به این پرسش که « عراق در روزهای آینده شاهد چه تحولاتی خواهد بود؟ » تصریح کرد:  با توجه اختلافاتی که در عرصه سیاسی این کشور وجود دارد، به نظر می‌رسد طی روزهای آینده این اختلافات بیشتر خواهد شد و شکاف میان گروه‌های سیاسی افزایش می‌یابد و تلاش می‌شود این ناآرامی‌ها به سمت حل‌وفصل مسائل سیاسی عراق حرکت کند.

وی درباره امکان همگرایی احزاب و جریان‌های سیاسی عراق برای جلوگیری کردن از  افزایش بی ثباتی در این کشور افزود: این مسئله به موضع مقتدا صدر بستگی دارد. اگر در بیت شیعی بتوانند به یک وحدت کامل برسند و مقتدا صدر با سایر نیروهای سیاسی بیت شیعی همراهی کند،  شیعیان قدرتمند ظاهر خواهند شد، در این صورت می‌توانند یک دولت ائتلافی قوی تشکیل دهند. عراق قوی می‌تواند زمینه‌های ناآرامی  را  از بین ببرد.

دستمالچیان خواستار هوشیاری گروههای عراقی در این برهه تاریخی شد و گفت: پس از این حمله پهپادی،  نیروهای فداکار و مومن به امنیت عراق باید بیش از گذشته هوشیار باشند چرا که دشمنان در صدد ایجاد تفرقه در این کشور هستند. آنها می‌خواهند نیروهای مومن به امنیت عراق را هدف قرار دهند لذا تمام نیروهای حاضر در صحنه به ویژه شیعیان بایستی در یک صف قرار بگیرند و هیچ گونه اختلافی با هم نداشته باشند زیرا دشمن از روزنه اختلافات نفوذ خواهد کرد و باعث نابودی یکپارچگی و وحدت ملی عراق خواهد شد.

 

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه