شناسه: 45298
یادداشتی به بهانه ابراز رضایت مدیران پیام‌رسان‌های داخلی از عملکرد آذری جهرمی

زمان بیرون ریختن اسرار علیه پیام‌رسان‌های داخلی است / چرا در دولت روحانی علنی موضعگیری نکردید؟/ پشت پرده نشر انواع محتوای ممنوعه در پیامرسان‌های داخلی

وقت آن است که جامعه ایران را از خطر وجود این سیاستها در سرویسهای داخلی که معروف به «وسط پتو خوابیدن» است، نجات بدهیم چون «زرنگی» همان «باهوشی» نیست. هیچ باهوشی چنین تناقض پوچی ایجاد نمی‌کند!
به گزارش جهت، 

ابوذر منتظر القائم، کارشناس حوزه فضای مجازی در یادداشتی با عنوان «وقتی وزیر ارتباطات هم شوکه میشود؛ اندر احوالات جلسه اخیر وزیر ارتباطات با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی» نوشت: شنیدم در جلسه ای که وزیر فعلی ارتباطات، دکتر زارع پور، با مدیران پیام‌رسان‌های داخلی برگزار می‌کند، تمامی مدیران این پیام‌رسان‌ها، از خدمات و حمایت‌های دولت قبل تقدیر می کنند! گفته شده که وزیر ارتباطات، از اظهارات این آقایان یکه خورده و می‌گوید منتظر بوده تا با انتقادات ایشان از عملکرد دولت قبلی مواجه شود، ولی خوشحال است که همه چیز خوب بوده!!

البته ما هم، بعنوان شخصیت‌های حقیقی فعال در حوزه مطالعات و مطالبه راهبردی حوزه فضای مجازی هم خوشحالیم! چون بالاخره وقت بازشدن زبان ما و بیرون ریختن اسرار علیه پیام‌رسان‌های داخلی فرا رسید.

دوستان پیام‌رسان ایرانی، با انتقاد غلیظ و دایمی از عملکرد دولت قبل، بعنوان «کاسب»‌های این عرصه، همیشه عملا از ما استفاده کردند تا دولت قبل را پای امتیاز دادن و «انجام وظیفه» بیاوریم و با وجود ما، یک لولوخورخوره‌ی بسیار پرمحتوا و دارای رسانه و ارتباطات، بالای سر دولت همیشه حاضر باشد. البته این، درد نیست؛ بلکه انجام وظیفه بوده. درد، جای دیگر است!

چقدر انگ مشارکت و منفعت مالی در حمایت از سرویس‌دهندگان داخلی را خوردیم، اما با تبعیت از خطوط اصلی ترسیم شده از سوی امام امت، در بحرانی‌ترین شرایط، با ارتباط با پیام‌رسان‌ها، وضعیت دقیق آنها را به بسیاری از محافل و مراکز تصمیم ساز حاکمیت منتقل و فریب و ادعاها در مورد حمایت حداکثری را افشا کردیم، اما دوستان پیام‌رسان، از هرگونه موضعگیری علنی و نقد دقیق، طفره رفته و می‌روند. موضع‌گیری های مسخره و تهوع آور برخی علیه طرح نظارت، در حالیکه حرفهای دیگری دایما با ما میزنند هم از همین سنخ است.

از سوی دیگر، برخی نیز، دایما با حضور و پیگیری در نهادهایی مانند قوه قضائیه، دغدغه های ما در مورد وضعیت محتوایی پیام‌رسان‌های داخلی را سانسور، تکذیب و توجیه کردند.

نشر انواع محتوای ممنوعه رسانه‌ای، مروج همجنس‌بازی، خودکشی، انحراف فکری و عقیدتی و انواع و اقسامی از مفاسد که در شبکه‌های خارجی، با قیمت گران و سرعت محدود و به زور فیلترشکن منتشر میشود، با لطف پیام‌رسان‌های داخلی و ضعف نهادهای نظارتی، با سرعت بسیار بالاتر، و قیمت یک‌سوم، بدون هرگونه فیلترینگ، بر سر و روی جامعه ایرانی پاشیده میشود، و با این عنوان که «مشتری می‌پرد!» هر انتقادی از عدم حاکمیت پیوست فرهنگی بر زیرساخت، بی‌سروصدا، ساکت می شود! کار بجایی رسید که وقتی «دست داشتن مدیر یک سرویس داخلی در فرایند تولید و نشر گسترده‌ی محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی» مشخص و پس از «سه مرحله دادرسی»، حکم قطعی حبس ده‌ساله برای او تعیین می‌شود، تاکنون بهرحال و نحو، از اجرای این حکم مهم ممانعت شده و مصونیت آهنین برای این اشخاص ایجاد شده است.

یک چیز طلایی دیگر هم این میان مشخص شد: وقتی دوستان پیام‌رسان داخلی، «برخلاف اطلاعات و نظر ما» متفق‌القول‌اند که دولت تدبیر و امید، به کارگزاری وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت، یک دولت صادق و حامی خدمات و کارآفرینی داخلی در صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات بوده، و قبلاً هم یک‌بار، نامه ای در تقدیر از زحمات! آذری جهرمی و حمید فتاحی در این زمینه امضا و نشر کرده‌اند و حالا هم به وزیر جدید، همین را می‌گویند، پس باید تعارف را کنار گذاشته، اعتراف کنند که تمام موضعگیری ایشان علیه مواضع وزیر و رئیس‌جمهور قبل علیه پیام‌رسان داخلی که بارها ابطال آن را ثابت کرده‌ایم، کنار رفته و در نتیجه، عنصر عملیات روانی مرکز تحقیقات استراتژیک -آقای حسام‌الدین آشنا- علیه پیام‌رسان‌های داخلی «راست» می‌گوید. عملا دوستان میگویند که از این پس، باید دروغ و جوسازی رسانه‌های بیگانه و ضدانقلاب حوزه آی.تی را باور کرد و پذیرفت که: اینها مجموعه‌ای رانتخوار یا ناتوان هستند که وام‌های دهها میلیارد تومانی گرفته‌اند (!) اما عرضه‌ی سرویس دهی به پنج میلیون مخاطب را هم ندارند (؟!) و واقعا چرا باید با اینهمه امکاناتی که دولت تدبیر و امید به آنها داده که موجب تقدیر کتبی شده، اینقدر ناکارآمد باشند و نتوانند حداقل‌های سرویس دهی را برقرار کنند!

اما باور کردن این دروغ ها ممکن نیست. چطور باید به زور دوستان، ما این دروغها را راست فرض کنیم، درحالیکه با دانش و اطلاعات و دسترسی های ما انطباقی ندارد؟

این دوگانه ای است که پاسخ در یک کلمه نهفته است. «کاسب» بودن دوستان؛ و زرنگ شدن. وقت آن است که جامعه ایران را از خطر وجود این سیاستها در سرویسهای داخلی که معروف به «وسط پتو خوابیدن» است، نجات بدهیم؛ چون «زرنگی» همان «باهوشی» نیست. هیچ باهوشی چنین تناقض پوچی ایجاد نمی‌کند!

برچسب ها

ثبت دیدگاه

سیما | یکشنبه, 08/16/1400 - 18:10 | | پاسخ | پیوند ثابت
همش حرف
امیدوارم عمل بشه نه حرف
محمد رضا حسینی | سه شنبه, 08/18/1400 - 19:30 | | پاسخ | پیوند ثابت
من بیشتر وقتم تو روبیکا فعالم
انقدر محتوای مبتذل هست که نگو
انگار پیام‌رسان برای آمریکاس