شناسه: 44936

فیس‌بوک سیستم تشخیص چهره کاربران را متوقف می‌کند

شرکت فیس بوک اعلام کرد فعالیت سیستم تشخیص چهره ای که به طور اتوماتیک کاربران را در تصاویر و ویدیوها شناسایی می کرد، به دلیل نگرانیهای رو به رشد نسبت به استفاده از چنین فناوری متوقف می کند.
به گزارش جهت پرس، 

جروم پزنتی، نایب رییس هوش مصنوعی فیس بوک در یک پست وبلاگ اعلام کرد رگولاتورها همچنان در مرحله فراهم کردن مجموعه قوانین روشنی برای استفاده از این سیستم هستند. در بحبوحه این ابهامات، ما بر این باوریم که محدود کردن استفاده از تشخیص چهره برای موارد استفاده محدود، اقدام مناسبی است.

حذف تشخیص چهره از سوی بزرگترین پلتفرم شبکه اجتماعی جهان در حالی صورت می گیرد که صنعت فناوری در سالهای اخیر اصول اخلاقی استفاده از این فناوری را سبک و سنگین می کند. مخالفان می گویند فناوری تشخیص چهره که در میان خرده فروشان، بیمارستانها و کسب و کارهای دیگر به دلایل امنیتی محبوب است، ممکن است حریم خصوصی کاربران را به مخاطره بیاندازد و گروههای اقلیت را هدف قرار دهد و جاسوسی فراگیر را عادی سازی کند.

فیس بوک از سوی رگولاتورها و قانونگذاران در خصوص ایمنی کاربر و موارد سوءاستفاده گسترده در پلتفرمهایش هدف تفحص قرار دارد. این شرکت که هفته گذشته به "متا پلتفرم" تغییر نام داد، اعلام کرد بیش از یک سوم کاربران فعال روزانه فیس بوک تنظیمات تشخیص چهره را در این سایت شبکه اجتماعی انتخاب کرده اند و این تغییر اکنون تمپلت تشخیص چهره بیش از یک میلیارد کاربر را حذف می کند.

سخنگوی فیس بوک اعلام کرد حذف این سیستم به صورت جهانی انجام می شود و تا دسامبر کامل خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، این فناوری اکنون به خدمات خاصی مانند کمک به افراد برای دسترسی به حسابهای قفل شده یا باز کردن قفل یک دستگاه شخصی محدود خواهد شد.

منبع: ایسنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه