شناسه: 43968

آمریکا رکورد تحریم کشورهای مختلف را شکست

نشریه هیل در گزارشی ضمن بی اثر دانستن ابزار تحریم اعلام کرد تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا طی دو دهه ۹۳۳ درصد افزایش داشته است.
به گزارش جهت، 

آمریکا طی دو دهه گذشته تحریم‌ها را علیه دولت‌ها، افراد و نهاد‌هایی که آن‌ها را بازیگران بد می‌دانستند افزایش داده است. در این میان وزارت خزانه داری آمریکا بیش از هر نهاد دیگری تحریم‌های خارجی علیه دیگر کشور‌ها را افزایش داده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در گزارش جدیدی آورده است: «پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، تحریم‌های اقتصادی و مالی اولین ابزار برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدات علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا بود. این ابزار مبتنی بر قدرت و اعتماد بسیار زیاد به سیستم مالی و پولی آمریکاست.»

بر این اساس، تحریم‌هایی که وزارت خزانه داری آمریکا در ۳۷ برنامه جداگانه علیه افراد و کشور‌ها اعمال کرده از ۹۱۲ تحریم در سال ۲۰۰۰ با افزایش ۹۳۳ درصدی به ۹ هزار و ۴۲۱ تحریم در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

این تحریم‌ها جدا از تحریم‌هایی است که توسط سایر بخش‌ها مانند وزارت امور خارجه، بازرگانی، امنیت داخلی و دادگستری اعمال شده است. همچنین این اعداد و ارقام شامل تحریم‌های چندملیتی مانند آنچه علیه ایران و کره شمالی اعمال شد که واشنگتن گاهی در شورای امنیت سازمان ملل یا اتحادیه اروپا اعمال می‌کند، نمی‌شود.

وزارت خزانه داری آمریکا در حالی این آمار را منتشر کرده است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پس از روی کار آمدن وعده داده بود که تحریم اقتصادی سایر کشور‌ها به عنوان ابزار سیاست خارجی محدود خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

برچسب ها

ثبت دیدگاه