شناسه: 43133
تحلیل داده شبکه های اجتماعی

مهاجران و علاقمندان به مهاجرت از چه می‌گویند؟/بررسی نظرات کاربران فضای مجازی

با بررسی توییت‌های منتشر شده در موضوع مهاجرت خارجی در شبکه اجتماعی توییتر، نظرات کاربران در این شبکه را مورد مطالعه قرار داده است.
به گزارش جهت، 

مهاجرت، پدیده‌ای اجتماعی است که پیامدها و آثار فرهنگی - اقتصادی گسترده‌ای بر کشورها دارد. پیامدهای این پدیده، باعث شده است تا در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفته و نظریات متفاوتی پیرامون آن بیان شود. این پدیده از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که فرد مهاجر با جابجایی، خود و مکان مبدأ و مقصد را مورد توجه و تحت تأثیر قرار می‌دهد. فرآيند مهاجرت يک پديده‌ی چندسويه است که می‌تواند از دیدگاه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد. در تعريف کلی، مهاجرت را می‌توان حرکت موقتى يا دائمى اشخاص يا گروه‌هاى مختلف مردم از يک محل جغرافیايى به محل ديگر تعريف کرد.

مهاجرت از نظر نوع آن به دو دسته کلی تقسیم می‌شود. دسته‌ی یکم مهاجرت‌های مکان محور است که خود به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شود. مهاجرت داخلی مربوط به روستانشینان و حاشیه‌نشینان شهری بوده که با کمبود عوامل اثرگذار به شهرها مهاجرت می‌کنند و مهاجرت خارجی مربوط به رفتن از کشوری به سوی کشور دیگر است. دسته‌ی دوم مربوط به مهاجرت‌های علت‌محور است که فرد مهاجر بنابر علل خاصی به کشور دیگر مهاجرت می‌کند.

با بررسی توییت‌های منتشر شده در موضوع مهاجرت خارجی در شبکه اجتماعی توییتر، افکارسنجی کاربران در این شبکه را مورد مطالعه قرار داده است.

تصویر
بررسی نظرات کاربران فضای مجازی

هر یک از کاربران در محتوای خود به موضوعاتی اشاره کرده‌اند که برخی از آن‌ها به پیش از مهاجرت و برخی دیگر به پس از مهاجرت اشاره دارد. همان طور که دیده می‌شود، 57 درصد از محتواها به مسائل پس از مهاجرت و 43 درصد به مسائل پیش از مهاجرت اشاره دارد.

مسائلی که کاربران، پیش از مهاجرت به آن اشاره داشته‌اند شامل عدم تمکن مالی برای مهاجرت، عدم ریسک‌پذیری، فرار از نظام سیاسی نامطلوب، تحصیل در خارج از کشور، ازدواج و خانواده، اشتغال و سایر موارد است که درصد فراوانی آن‌ها در نمودار نشان داده شده است.

عدم تمکن مالی؛ مهم‌ترین دلیل مهاجرت
27 درصد از محتواها، به عدم تمکن مالی افراد برای مهاجرت اشاره داشته است. کاربران همچنین در این موضوع به افزایش هزینه‌ی زندگی در خارج از کشور و افزایش قیمت دلار در توییت‌هایشان پرداخته‌اند. 11 درصد از محتواها اشاره به عدم ریسک‌پذیری کاربران برای مهاجرت دارد. کاربران ریسک‌ها و مخاطراتی از جمله مسائل اقتصادی و اجتماعی را در محتوایشان عنوان کرده‌اند. 11 درصد از محتواها نیز در مورد انگیزه‌های مهاجرت به دلیل وجود نظام نامطلوب سیاسی در کشور است. بسیاری از کاربران، افزایش مهاجرت را به نظام سیاسی کنونی ایران مرتبط دانسته‌اند.

مسائل دیگر که در محتواها به آن اشاره شده است، شامل وضعیت ادامه تحصیل، همسویی یا غیرهمسویی خانواده‌ها در مهاجرت، ارتقای شغلی یا عدم اشتغال در داخل یا خارج کشور، علاقه به مهاجرت، دخالت اطرافیان در تصمیم‌گیری پیش از مهاجرت و دیگر موارد بوده است.

اما مسائلی که کاربران پس از مهاجرت به آن اشاره داشته‌اند، شامل غربت در خارج از کشور، عدم تطابق فرهنگی با کشور مقصد، دلتنگی و دوری از اطرافیان و کشور، رفاه و آسایش در کشورهای خارجی، وضعیت اشتغال مطلوب، عدم اشتغال، مشکلات عمومی و سایر موارد است.

دلتنگی برای وطن، مهم‌ترین مسئله پس از مهاجرت
 33 درصد از محتواها اشاره به غربت داشته است. کاربران در توییت‌هایشان عنوان کرده‌اند پس از مهاجرت به کشوری دیگر احساس تنهایی داشته‌اند. حسِّ اضطراب و در اقلیت بودن مهاجران، غم غربت و افسردگی چیزی فراتر از حس دلتنگی برای «وطن» است. این تجربه می‌تواند احساسات مختلف و اثرات جانبی داشته باشد که عملکرد روزانه‌ی مهاجران را تحت ‌تأثیر قرار دهد. 13 درصد از محتواها در خصوص عدم تطابق فرهنگی با کشور مقصد است. اکثر افرادی که به یک کشور جدید با فرهنگ متفاوت مهاجرت می‌کنند، حالتی را تجربه می‌کنند که به آن شوک فرهنگی می‌گویند. این شوک به ویژه برای کسانی که معمولاً از فرهنگ شرقی به کشورهایی با فرهنگ غربی مهاجرت می‌کنند، بسیار ملموس است. 12 درصد از محتواها به دلتنگی‌ها اشاره داشته است. تنهایی و جدا شدن از فرهنگ مادری و دوری از آشنایان و خانواده سبب می‌شود که فرد مهاجر دچار معضل دلتنگی شود.

دیگر مسائل منتشر شده در این بخش به مسائلی همچون آسایش و رفاه در کشورهای مقصد، وضعیت شغلی یا عدم اشتغال در خارج از کشور، مشکلات مالی، دخالت ایرانیان خارج از کشور و موضوعات تحصیلی اشاره دارد. رفاه بیشتر، انگیزه‌ی بسیاری از کاربران برای مهاجرت است. کاربران در محتوایشان به آینده بهتر، امنیت و رفاه اجتماعی اشاره کرده‌اند. مهاجرت شغلی نیز یکی از روش‌های مهاجرت است که امروزه افراد برای پیدا کردن شغل مناسب خودشان با توجه به تخصص و مهارتی که دارند در کشور مقصد انتخاب می‌کنند. نرخ بالای بیکاری و کمبود شغل در کشور، از جمله دلایل مهاجرت است که کاربران در محتوایشان عنوان کرده‌اند.

 

منبع: لایف وب

برچسب ها

ثبت دیدگاه