شناسه: 41959

آیفون در آینده افسردگی را تشخیص می دهد

به گزارش جهت، 

مدت‌هاست اپل واچ و آیفون خدمات متنوعی برای پایش سلامت به کاربران ارائه می‌کنند، اما اپل در تلاش است تا در نسل‌های بعدی محصولاتش از پایش سلامت روان هم پشتیبانی کند. به این ترتیب، می‌توان به ویژگی‌هایی مانند تشخیص افسردگی با آیفون و اپل واچ امیدوار بود.

وال استریت ژورنال در گزارشی جدید به گام جاه‌طلبانه‌ی اپل به‌سوی تشخیص بیماری‌های روانی توسط آیفون و اپل واچ اشاره کرده است. طبق این گزارش، این کمپانی برای توسعه‌ی این تکنولوژی‌ جدید در حوزه‌ی سلامت روان، تحقیقاتی را در همکاری با مراکز علمی مختلف آغاز کرده است. هدف از توسعه‌ی این فناوری جدید، شناخت بیماری‌هایی مانند افسردگی، اوتیسم و اختلال‌های شناختی در کاربران آیفون و اپل واچ است.

برخلاف ویژگی‌های پایش سلامت اخیر که به اپل واچ وابسته هستند، این فناوری جدید از اطلاعات حساس آیفون کمک می‌گیرد. همچنین، افزایش تنوع محصولات پوشیدنی اپل و تجهیز آن‌ها به سنسورهای مختلف هم با هدف ارتقا ویژگی‌های سلامتی اکوسیستم این شرکت در حال انجام است.

تلاش‌های مستمر اپل در تحقیق درباره‌ی اضطراب و تشخیص افسردگی که درون کمپانی با عنوان Seabreeze (نسیم دریا) از آن یاد می‌شود، در نتیجه‌ی همکاری این شرکت با دانشگاه کالیفرنیا محقق شده است.

ایفون

کوپرتینویی‌ها امیدوارند پس از تکمیل تحقیقات خود، بتوانند الگوریتمی ایجاد کنند که توانایی تشخیص خودکار علايم افسردگی و استرس را داشته باشد. برای اطمینان از دقیق بودن این اطلاعات، لازم است همه‌چیز با منابع معتبر دیگر هم مقایسه شود.

اگر این پروژه موفقیت‌آمیز باشد، ویژگی نهایی حاصل از آن می‌تواند به کاربر هشدار دهد و او را به دریافت مشاوره‌ی درمانی تشویق کند. اما اگر اپل نتواند الگوریتم قابل اطمینانی را ایجاد کند، ممکن است این ویژگی کنار گذاشته شود.

قابل انکار نیست که چنین ویژگی‌هایی به دسترسی به انبوهی از داده‌ها نیاز دارند. همین موضوع ممکن است باعث ایجاد نگرانی‌هایی در حوزه‌ی حفظ حریم خصوصی کاربران شود. در نتیجه، اپل در توسعه‌ی الگوریتم مورد بحث باید به این موضوع هم دقت کند که اطلاعات حساس کاربران به هیچ سروری فرستاده نشود.

ممکن است این تحقیقات به نتیجه‌ی قابل استفاده‌ ختم نشوند

اپل هم‌زمان در همکاری با یک کمپانی داروسازی به‌نام بایوژن در حال اجرای پروژه تحقیقاتی دیگری است که با اسم رمز Pi شناخته می‌شود و ناتوانی‌های شناختی را مطالعه می‌کند. این پروژه‌ی دو ساله هم قرار است داده‌های جمع‌آوری شده توسط اپل واچ و آیفون را در مقیاسی بزرگ‌تر بررسی کند.

اسناد درونی از مشارکت ۲۰ هزار نفر در پروژه‌ی مشترک اپل و بایوژن حکایت دارند که نیمی از این افراد با ریسک بالای ابتلا به ناتوانی‌های شناختی وارد این تحقیقات شده‌اند. باور بر این است که افراد مبتلا به اختلال شناختی به‌گونه‌ای متفاوت از دستگاه‌های خود استفاده می‌کنند.

بار دیگر، برای اطمینان از دقت اطلاعات، همه‌چیز باید با داده‌های جمع‌آوری شده از منابع معتبرتر مقایسه شوند. در این پرونده‌ی خاص، استاندارد تست‌های سلامت مغز و اسکن‌هایی که ساختار پلاک‌ مغز را بررسی می‌کند، به‌عنوان منابع معتبر در نظر گرفته می‌شوند.

پروژه‌ی دیگری هم وجود دارد که روی اوتیسم کودکان متمرکز شده است و در همکاری با دانشگاه دوک در حال انجام است. این پژوهش تا حد زیادی به دوربین آیفون وابسته است تا بتواند میزان جنب‌وجوش کودکان و همچنین نحوه‌ی تمرکز آن‌ها را زیر نظر بگیرد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه