https://jahatpress.ir/fa/news/41934

شناسه خبر: 41934
1400-6-31 19:30

انتقاد شدید ایران از قرارداد آکوس

نماینده دائم کشورمان از تصمیم آمریکا و انگلیس مبنی بر فروش زیردریایی‌های هسته‌ای به استرالیا، در شرایطی که این کشورها همواره ایران را بابت غنی‌سازی صلح‌آمیز اورانیوم سرزنش می‌کنند، به‌شدت انتقاد کرد.
به گزارش جهت، 

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین روز چهارشنبه از سیاست‌های دوگانه آمریکا و انگلیس در قبال موضوعات هسته‌ای ایران و استرالیا انقاد کرد.

غریب‌آبادی در این خصوص گفت: مایه تاسف است کشورهایی که ایران را به خاطر غنی سازی اورانیوم تا 60 درصد، که برای اهداف بشردوستانه و صلح آمیز انجام می شود، سرزنش می کنند،

وی ادامه داد: اکنون تصمیم به فروش زیردریایی های هسته ای نظامی به استرالیا گرفته اند که از سوخت هسته ای بالای 90 درصد استفاده می کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: آژانس باید به مواد هسته ای با غنای بالا در استرالیا در هر زمان مورد توافق و منطقی، دسترسی داشته باشد و هیچ بهانه ای در این رابطه قابل پذیرش نیست. ایالات متحده و انگلیس، موضوعات مهم خلع سلاح و عدم اشاعه را در خطر قرار داده اند.

غریب‌آبادی تصریح کرد: آمریکا و انگلیس باید استانداردهای دوگانه و دورویی را متوقف کنند و از به خطر انداختن تعهدات خود ذیل ان.پی.تی به ویژه ماده 3 آن تحت بهانه "نگرانی های راهبردی" ساختگی، خودداری کنند.