شناسه: 40550

چگونه بفهمیم ریه بیمار کرونایی درگیر شده است؟

یک متخصص عفونی درباره علائم احتمال بروز درگیری ریوی در مبتلایان به کرونا را توضیح داد.
به گزارش جهت پرس، 

آمیتیس رمضانی، تصریح کرد: بسیاری از مردم بعد از ابتلا به کرونا به دلیل نگرانی از درگیر شدن ریه اقدام به سی اسکن مکرر می‌کنند و از روز اول بیماری اقدام به سی تی اسکن می‌کنند تا ببینند ریه درگیر شده یا خیر. باید توجه کرد که معمولا در روزهای اولیه بیماری اصلا درگیری ریوی را نداریم. اگر هم داشته باشیم، خفیف است و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد.

او با بیان اینکه هر ویروسی وقتی جهش پیدا می‌کند سیر بالینی بیماری هم تغییر می‌کند، گفت: در ویروس ووهان درگیری ریوی در هفته‌های اول را بسیار کم می‌دیدیم و معمولا بیشترین مشکلات در هفته دوم بود، اما در ویروس‌های جهش یافته مانند آلفا، دلتا و... سیر بالینی مقداری تغییر کرده است و زودتر علائم درگیری ریه ایجاد می‌شود، اما این موضوع به این معنا نیست که مردم بخواهند مکرر سی تی اسکن انجام دهند. به هر حال ما یکسری علائم داریم که شک درگیری ریه را ایجاد می‌کند.

رمضانی افزود: به عنوان مثال فردی که چند روز به صورت مکرر تب می‌کند و تبش قطع نمی‌شود. سه تا چهار روز تب می کند، یعنی استامینوفن مصرف می‌کند و موقت تب قطع شده، اما دوباره بازمی‌گردد. در این فرد ما احتمال پیشرفت بیماری و احتمال درگیری ریه را می‌دهیم یا فردی که علائم تنگی نفس یا سرفه‌های پیشرفته دارد. یعنی با وجود همه داروهایی که تجویز می‌کنیم، نه تنها علائمی مانند سرفه کاهش نیافته، بلکه دارد بیشتر می‌شود یا کسی که ضعف بسیار شدیدی دارد که برطرف نمی‌شود و شدت هم می‌یابد. ما با توجه به این علائم شک می‌بریم که درگیری ریه داشته باشد و با توجه به این مساله سی تی اسکن ریه می‌گیریم.

او گفت: بنابراین سی تی اسکن غیرضروری نباید انجام داد. یک فرد در سیر بیماری‌اش دو تا سه بار نیاز به سی تی اسکن پیدا می‌کند که در آن زمان اشعه زیادی دریافت می‌کند که برایش خوب نیست و در عین حال شاید تا پایان بیماری هم درگیری ریه پیدا نکند. درگیری ریه در همه بیماران دیده نمی‌شود، بلکه برخی بیماران درگیری ریه و نیاز به سی تی اسکن پیدا می‌کنند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، رمضانی تصریح کرد: درگیری ریه خفیف هم نگرانی زیادی ندارد، بلکه درگیری ریوی شدید است که باعث می‌شود درمان و دارو هم تغییر کند.

منبع: برنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه