شناسه: 39568

آینده حکومت طالبان در افغانستان چه می‌شود؟

برای بسیاری از مردم افغانستان سیاست خارجی طالبان و ارتباطش با جهان مهم نیست، آنچه آن ها را نگران کرده است؛ نحوه سیاست داخلی و اداره کشور و آزادی‌های اجتماعی است.
به گزارش جهت، 

مهدی پناهی، روزنامه‌نگار در یادداشتی به اشاره به ارتباط سیاست داخلی و سیاست خارجی افغانستان نوشت: برای بسیاری از مردم افغانستان سیاست خارجی طالبان و ارتباطش با جهان مهم نیست، آنچه آن ها را نگران کرده است؛ نحوه سیاست داخلی و اداره کشور و آزادی‌های اجتماعی است اما بازیگران بیرونی، یعنی غیر افغانستانی‌ها عمدتا نگران رفتار طالبان با منطقه و جهان  هستند. در این باره چند نکته وجود دارد:

۱- ‏طالبان حکومت ‎افغانستان را از آمریکا «تحویل گرفت». مذاکرات سیاسی طالبان با سایر کشورها، از آمریکا تا قطر و ترکیه و ایران و پاکستان، نشان می‌دهد احتمالا بر خلاف بیست سال قبل در مورد به رسمیت شناخته شدن توسط جامعه جهانی حساس است.

۲- ‏برای همین این بار حجم خشونت طالبان بسیار کمتر از گذشته بود و حتی در بیانیه‌های مختلف سعی کرده نشان بدهد که مواضعش نسبت به گذشته تغییر کرده است. 
همانند تعهد دربرابر حفظ جان، مال و ناموس مردم یا اجازه به زنان برای ادامه تحصیل در دانشگاه- به طور نمونه در هرات.

۳- ‏طالبان به لحاظ عقیدتی و عملکردی سابقه سیاهی دارد اما  شناسایی بین‌المللیِ دولت آینده‌اش میتواند ابزار تعدیلی این گروهک باشد.
البته این یک طناب کشی است، آزادی‌های اجتماعی( ولو محدود) در ازای پذیرش امارت اسلامی طالبان در جهان!

۴- ‏تلاش طالبان برای حضور در جامعه جهانی در ازای آزادی‌های اجتماعی شدنی است؟ خدا می‌داند. معامله سخت و خطرناکی است. اگر غیر این باشد، ناامنی منطقه‌ای و ترانزیت مواد مخدر همه جهان را به آتش خواهد کشید.
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه