شناسه: 38354

بحران نژادپرستی در پلیس انگلیس

کمیته امور داخلی پارلمان انگلیس در گزارشی فراحزبی، نابرابری نژادی و نژادپرستی نهادینه شده در میان نیروهای پلیس این کشور را غیر قابل توجیه توصیف کرد.
به گزارش جهت، 

گزارش فراحزبی پارلمان انگلیس حاکی از این است که دولت و پلیس این کشور اقدامات ناچیزی در مبارزه با بی‌عدالتی نژادی انجام داده‌اند که به «نابرابری‌های غیر قابل توجیه» منجر شده است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، این گزارش که از سوی کمیته امور داخلی مجلس عوام انگلیس تهیه شده است، پیشرفت ناچیز در مقابل تبعیض نژادی با گذشت ۲۲ سال از آزاد شدن قاتلان یک شهروند سیاه‌پوست را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهد و «نژادپرستی نهادینه شده» را علت آن توصیف می‌کند.

در این گزارش از ناتوانی پلیس در ایجاد اصلاحات در میان خود و اقدامات ناکافی هردو حزب اصلی کشور برای جدی گرفتن عدالت نژادی مورد سرزنش قرار گرفته است.

این گزارش همچنین «ریشه‌های عمیق و تداوم نابرابری نژادی» در انگلیس را محکوم کرده و متذکر می‌شود رهنمودها و توصیه‌ها در این‌باره، به‌مدت دو دهه نادیده گرفته شده یا دنبال نشده است.

بر همین اساس، نابرابری نژادی همچنان بر زندگی اقلیت‌های انگلیسی و به‌ویژه سیاه‌پوستان تأثیر می‌گذارد و این امر به هیچ شکلی قابل توضیح یا توجیه نیست.

طبق این گزارش، این واقعیت که افراد سیاه‌پوست ۹ برابر بیشتر از سفیدپوستان در ایستگاه‌های ایست و بازرسی انگلیس و ولز متوقف می‌شوند و مشخص می‌شود اکثریت آن‌ها خطایی مرتکب نشده‌اند، نشانگر «نابرابری‌های غیر قابل توجیه» است و این در حالی است که سیاه‌پوستان با وجود احتمال پایین‌تر مصرف مواد مخدر، بیش از سفیدپوستان مورد تفتیش قرار می‌گیرند.

همچنین در این گزارش آمده است، استخدام مأموران پلیس معلق به اقلیت‌های قومی، بسیار اندک و «غیر قابل توجیه» است و آمار مربوط به اخراج آن‌ها یا درخواست برای استعفا بسیار بیشتر از سفیدپوستان است.

به نوشته گاردین، مقامات ارشد پلیس انگلیس ضمن اذعان به صحت این گزارش، اعلام کرده‌اند سرعت پایین اصلاحات در این زمینه «مایه تأسف عمیق» بوده و تغییری واقعی در این نهاد را وعده دادند.

سال گذشته و درپی قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به‌دست مأموران پلیس، شهرهای مختلف این کشور به صحنه اعتراضات ضدنژاد پرستی تبدیل شد. این اعتراضات ظرف مدت کوتاهی به دیگر کشورها از جمله انگلیس سرایت کرد و شهروندان انگلیسی در این اعتراضات، مجسمه‌های چهره‌های مشهور این کشور را که متهم به نژادپرستی بودند واژگون یا تخریب کردند.

در این میان، مجسمه «وینستون چرچیل» نخست‌وزیر انگلیس در زمان جنگ جهانی دوم نیز از این قاعده مستثنی نماند. یک هیأت در دانشگاه کمبریج انگلیس در این زمینه در مقاله‌ای نوشت، وینستون چرچیل یک فرد سفید برتر پندار بوده و کشور را بدتر از حزب نازی آلمان اداره می‌کرد.

در مقابل «پریتی پتل» وزیر کشور انگلیس این اعتراضات را «وحشتناک» توصیف کرد و گفت، جنبش «جان سیاه‌پوستان اهمیت» دارد، از ابتدا دچار انحراف بود.

اندکی بعد «ساموئل کاسومو» تنها مشاور ارشد سیاه‌پوست دولت انگلیس، در نامه‌ای به «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، درخصوص رفتارهای «کِمی بادنوچ» معاون وزیر کشور در امور مساوات و برابری، ابراز نگرانی کرده و از مقام خود استعفا داد.

با این وجود، نابرابری نژادی به دولت انگلیس ختم نمی‌شود و اظهارات «مگان مارکل» عروس ملکه انگلیس در این خصوص که زندگی در قصر سلطنتی به اندازه‌ای برای او دشوار شده بود که به خودکشی فکر می‌کرده موجی از واکنش‌ها در انگلیس و رسانه‌های غربی برانگیخت. او که دورگه است و مادرش سیاه‌پوست است گفته بود زندگی بسیار سختی را در قصر تجربه کرده است.

مگان مارکل درباره نژادپرستی در کاخ باکینگهام گفته، پس از بارداری، اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا در مورد تیرگی رنگ پوست فرزند آن‌ها نگران بودند و غیبت می‌کردند. او و همسرش تحت این فشارها، خانواده سلطنتی و کشور خود را ترک کرده‌اند.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه