شناسه: 38209

پاسخ‌های اساسی به شبهات اصلی طرح صیانت از فضای مجازی

طرح صیانت همانطور که بارها ذکر شد به دنبال فیلترینگ نیست اما این شایعه علیه طرح در حال انتشار گسترده است.
جهت -  

«احمد کارآمد» در توئیتر نوشت:

سعی می کنم در این رشتو به شبهاتی پیرامون طرح صیانت (فارق از تصویب یا رد آن در مجلس) پاسخ بدم 
هر فرد غیر مغرضی پس از بررسی متن طرح  متوجه می شود بسیاری از شبهاتی که پیرامون آن مطرح می شود، کذب محض و یا سوبرداشت مغرضانه افرادی خاص است!

5 شبهه اصلی پیرامون طرح صیانت مطرح است:

۱. آیا با این طرح سرویس‌هایی همچون گوگل و اینستاگرام و واتس اپ درصورت عدم تاسیس نمایندگی در ایران، فیلتر می‌شوند؟

جواب: خیر، طبق تبصره ۲ ماده ۲۸ طرح صیانت هیچ پلتفرمی (حتی غیرمجاز) بدون وجود جایگزین مناسب قابل مسدودسازی یا فیلترینگ نیست.
این طرح به دنبال فیلترینگ نیست بلکه به دنبال پاسخگو کردن پلتفرم‌های خارجی(به کاربران ایرانی) مانند گوگل و فیس بوک که برخی سرویس‌های خود را برای ایران تحریم می‌کنند و یا اپل که ایرانیان را از خدمات خود محروم می‌کند، می باشد

۲. آیا در طرح مجلس استفاده از فیلترشکن‌ها جرم‌انگاری شده و یا طبق این طرح فیلترشکن‌ها مسدود می‌شوند؟

پاسخ: خیر ماده ۳۳ طرح صیانت به صراحت استفاده از فیلترشکن و خرید آن توسط کاربران را مجاز دانسته و درباره فیلترشکن‌ها تنها موضوع ممنوعیت تولید و فروش انبوه(بدون مجوز) آنها است.
اما دلیل ممنوعیت تولید و فروش انبوه فیلترشکن نیز امنیت خود کاربران است چرا که در سالهای اخیر مشخص شده بسیاری از افرادی که فروشنده انبوه فیلترشکن هستند در واقع کلاهبردار و درحال سوء استفاده از اطلاعات کاربران‌اند و به راحتی به خصوصی‌ترین اطلاعات هرکاربر دسترسی پیدا می‌کنند 

۳. آیا طرح اخیر مجلس همه فضای مجازی و اینترنت را قانون‌گذاری می‌کند؟

جواب: خیر، طرح صیانت فقط برای یک لایه از شش لایه فضای مجازی یعنی لایه خدمات را قانون‌گذاری می‌کند.

۴.آیا پلتفرم‌های خارجی مثل گوگل و اینستاگرام و واتس‌اپ قطعا به ایران نمی‌آیند و شرایط ایران را نمی‌پذیرند؟

جواب: همین الان که هنوز این قانون تصویب نشده است سرویس‌هایی همچون اینستاگرام با ایران همکاری دارند (سرورهای فیس‌بوک در ارمنستان که تحت مدیریت ایران است)

همچنین شرکت‌هایی مثل توییتر و یوتیوب شرایط ایران را پذیرفته‌اند.
در این مورد باید به این نکته توجه شود که برخی پلتفرم‌ها به دلیل ترس از تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی ممکن است در ظاهر با ایران موافقت و همکاری علنی خود را اعلام نکنند اما در عمل با ایرانی همکاری دارند

در همین زمینه میتوان به تلگرام اشاره کرد که بخشی از سرورهای( CDN ) خود را به داخل کشور منتقل نموده و درحال همکاری با ایران بود اما مدیران آن در توییتر و در رسانه‌ها همکاری‌های خود با ایران را انکار می‌کردند و یا ان را ناچیز جلوه می‌دادند درحالی که واقعیت چیز دیگری بود.

یا در مثال دیگر جالب است بدانید در سال‌های اخیر پلتفر‌های یوتیوب و توییتر بارها برای پذیرش شرایط ایران و مذاکره اعلام آمادگی نموده‌اند که متاسفانه به دلیل بی کفایتی مدیران وزارت ارتباطات از این فرصت‌ها استفاده نشده.

۵. آیا با طرح صیانت شغل‌ها در فضای مجازی تعطیل می‌شوند؟

جواب: برای پاسخ به ای سوال باید ابتدا مشخص کنیم که یک شغل بر بستر یک پلتفرم چگونه از بین می‌رود. پاسخ ساده است، در یکی از حالت‌هایی که در ادامه ذکر می‌شوند یک کسب‌وکار اینترنتی ممکن است از بین برود:

الف: فیلتر شدن پلتفرمی که کسب‌وکار روی آن قرار گرفته (مانند اینستاگرام)
ب: حذف شدن کسب‌و‌کار توسط خود پلتفرم (مانند ده‌ها صفحه‌ای که توسط شبکه‌ها اجتماعی به دلایل درست و یا غلط مسدود می‌شوند)
ج: دزیده شدن حساب کاربری کسب‌وکار (اصطلاحا هک شدن)

طرح صیانت همانطور که پیش تر ذکر شد به دنبال فیلترینگ نیست بنابراین حالت الف منتفی است. مورد ب نیز با توجه به متن طرح صیانت این طرح به دنبال حفظ حقوق کاربران است و به دنبال آن است تا مانع از اقدامات سلیقه‌ای پلتفرم‌ها علیه کاربران نظیر حذف حساب کاربری و … شود.

همچنین درمورد حالت ج پلتفرم‌ها در مواردی مانند کلاهبرداری، هک شدن و هر نوع جرم علیه کاربران با دستگاه‌ها و نهادهای قانونی برای احقاق حق کاربران خسارت دیده همکاری می کند. 


باید گفت این طرح نه تنها باعث کاهش اشتغال و کسب‌وکارهای مجازی نمی‌شود بلکه یکی از نقاط قوت #طرح_صیانت حمایت آن از حقوق تولیدکنندگان محتوا و سرویس‌های داخلی در فضای مجازی است لذا بر اساس ماده ۱۵ نه تنها شغل‌های امروز در فضای مجازی حفظ خواهد شد 

بسیاری از افرادی که امروز تولید محتوا می‌کنند اما متاسفانه پلتفرم‌ها حقوقی به آنها نمی‌پردازند و یا مبالغی ناچیز و غیرعادلانه به آنها پرداخت می‌شود تحت حمایت #طرح_صیانت می‌توانند به درآمدهای سرشار و مناسبی دست پیدا کنند و فرصت‌های شغلی بسیاری از این طریق ایجاد خواهد شد.
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه