شناسه: 37223
گزارش تحلیلی جهت از ایده فناورانه برای یک مسئله اجتماعی

پلتفرم‌های مجازی همسریابی و وضعیت آن در ایران / همدم می‌تواند جوان ایرانی را به آرزویش برساند؟ / پلتفرم‌ ایرانی همسریابی با نمونه‌های خارجی دوست‌یابی

در حالی که طی دهه‌های اخیر تاخیر در ازدواج به یک بحران برای کشور شناخته می‌شود، فضای مجازی و گسترش روابط آزادانه و غیراخلاقی، همسریابی را به یک چالش تبدیل کرده است. اخیرا اولین نرم افزار رسمی همسریابی ایرانی رونمایی شده تا این چالش را به یک فرصت تبدیل کند. آیا همدم می‌تواند جوان ایرانی را به آرزویش برساند؟
به گزارش جهت، 

همزمان با اول ذی‌الحجه و سالروز مبارک ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و «روز ازدواج» از پلتفرم «همدم» سامانه فراگیر همسان‌گزینی مجموعه «تبیان» رونمایی شد. 

همدم به‌عنوان اولین نرم‌افزار رسمی و دارای مجوز در امر همسریابی و مشاوره ازدواج محصول موسسه فرهنگی رسانه‌ای تبیان است که به گفته کمیل خجسته، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌ای تبیان هدف از طراحی آن، انتخاب آگاهانه و ازدواج پایدار است. خجسته می‌گوید: همدم تلاش می‌کند با رویکرد مبتنی بر خانواده، فضای جدیدی در حوزه ازدواج پایدار با استفاده از ابزارهای نوین ایجاد کند و تلفیقی از اصالت و سبک صنعتی رقم بزند.

البته حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در رونمایی این نرم افزار و اپلیکیشن موبایلی نیز قابل توجه بود؛ و بسیاری از خود سوال می‌کردند مگر این موضوع چه میزان اهمیت داشت است که شخص رئیس مجلس را به مراسم افتتاح خود کشانده است؟ خود قالیباف در مراسم رونمایی پاسخ این ابهامات را داده بود، پاسخی که در آن «فرصت محوری فضای مجازی و لزوم ورود هرچه زودتر به آن» را نشان می‌داد. قالیباف در مراسم رونمایی گفته بود: «زمانی که مطلع شدم چنین برنامه‌ای تدبیر شده است دو نگاه شکل گرفت، یکی اینکه این برنامه در شأن حضور رئیس قوه است یا خیر، که بنده احساس کردم در کنار تمام اقداماتی که سازمان تبلیغات انجام داده است، این اقدام یک کار ماندگار بوده و برای حل یکی از مشکلات اساسی جامعه است، لذا حضور در این مراسم را وظیفه دانستم. پلتفرم همدم یعنی فرزند زمانه خویش هستیم و توانسته‌ایم با کمترین هزینه، بیشترین کار را با خطایی متمایل به صفر انجام دهیم در حالی که بسیاری از اقدامات پرخرج در سازمان‌های مختلف نتوانست این کار را انجام دهد.»

سابقه سایت‌های همسریابی در ایران
پیش از رونمایی از پلتفرم همدم، سایت‌های همسریابی بسیاری فعال بودند در حالی که به گفته سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا هیچ گونه مجوزی از سوی نهادهای مرتبط از جمله وزارت ورزش و جوانان در خصوص فعالیت سایت‌های مجاز همسریابی در کشور صادر نشده و صرفا چند سایت و موسسه، مجوز ارائه خدمات مشاوره‌ای در خصوص همسریابی، همسان گزینی و سایر خدمات مشاوره‌ای را دارند.

اما باز هم این سایت‌ها به تبلیغات گسترده و بدون حد و مرزی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مشغول هستند و به راهی برای درآمدزایی و کلاهبرداری تبدیل شدند. همین موجب فیلتر و مسدود شدن این سایت‌ها شده است و حتی معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان را واداشت تا در مهر ماه 1399 در نامه‌ای به دادستانی و پلیس فتا خواستار ورود دادستانی به عنوان مدعی العموم به موضوع سایت‌های همسریابی شود.  

از سویی نیز در سال 1394 نخستین سایت همسریابی اینترنتی مجوزدار در زیر مجموعه طرح «همسان گزینی» تبیان  با همکاری وزارت ورزش وجوانان راه‌اندازی شد و در برخی از استان‌های کشور فعالیت خود را شروع کرد. این سایت به عنوان تنها سایت مجوزدار اینترنتی ازدواج و مورد تایید مسئولین کشور است که تا امروز ۳۵۰۰ ازدواج بدون طلاق ثبت کرده است. در نهایت نیز این سامانه در راستای افزایش کمی و کیفی خدمات خود  پلتفرم همدم را راه‌اندازی کرد. 

مخالفان چه می‌گویند؟
رونمایی از این پلتفرم با واکنش انتقادی کاربران بسیاری مواجه شده است. اغلب کاربران در این باره اظهار کردند مسایل اقتصادی و معیشتی از موانع مهم ازدواج هستند و  اگر اشتغال، رفاه، مسکن و سایر تسهیلات ازدواج برای جوانان مهیا شود آن‌ها خود قادر به انتخاب همسر خود هستند و  به این‌گونه پلتفرم‌ها نیازی نیست. 
گروهی از کاربران نیز به شیوه در پیش گرفته در این پلتفرم انتقاد دارند و آن را قابل اعتماد ندانسته و این گونه ازدواج‌ها را ناموفق می‌دانند. عده‌ای نیز بر این نظر هستند که سایت‌های همسریابی در خوش بینانه‌ترین حالت به ازدواج‌های موقت منجر می‌شوند چون کاربران آن با هدف ازدواج وارد این سایت‌ها نمی‌شوند. عده دیگر نیز انحصار تبیان در این باره را به چالش کشیدند. 

موافقان چه می‌گویند؟
موافقان پلتفرم همدم در پاسخ به مخالفان می‌گویند که مشکل همه جوانان مجرد، نداشتن شرایط اقتصادی نیست و بسیاری از جوانان به دلیل محدودیت‌ها، به گزینه‌های مناسب دسترسی ندارند و ماموریت موسسه فرهنگی تبیان حل این مشکل با طراحی پلتفرم  همدم است. آن‌ها این پلتفرم را خانواده محور می‌دانند که بر مبنای فرهنگ ایرانی طراحی شده است و محلی برای دوستیابی همچون سایت‌های همسریابی نیست. از نظر آنها همدم تلاش دارد هرچه زودتر متقاضیان را به نقطه نهایی یعنی ازدواج برساند. 

همچنین آن‌ها نبود امکان ارتباط مستقیم بین متقاضیان در همدم را از مزایای آن می‌دانند و می‌گویند الگوریتم‌های همدم با اصول روانشناسان ایرانی طراحی شده است و تنها به افراد مجرد خدمات می‌دهد. 

این پلتفرم چگونه کار می‌کند؟/ برای همسریابی در همدم چه باید بکنیم
پلتفرم همدم سعی کرده تا  فضایی متفاوت از سایت‌های همسریابی را ایجاد کند. در این پلتفرم راستی‌آزمایی و احراز هویت صورت می‌گیرد تا عدم سوء پیشینه و صحت مدارک تحصیلی کاربران تأیید شود. بدین‌ترتیب امکان کلاهبرداری و حضور کاربران فیک کاهش پیدا می‌کند همین هم موجب می‌شود تا فضای این پلتفرم واقعی‌تر شود. 

در مرحله بعد، پس از احراز هویت و شرکت در آزمون روانشناسی، کاربران با کمک معرف‌ها و گروه مشاوران همسان‌گزینی، گزینه‌های مناسب خود را جست‌وجو می‌کنند.

همدم علاوه بر احراز هویت بار دیگر برای جلوگیری از سو استفاده از اطلاعات کاربران، درخواست معرفی فرد به گزینه‌ی مدنظرش را تنها از طریق معرف‌ها صورت می‌دهد و تنها پس از تأیید طرفین و مطابقت نتایج روان‌شناسی، خانواده کاربران با حضور مشاوران سامانه، به همدیگر معرفی می‌شوند. این امر نیز موجب می‌شود تا همدم خاصیتی خانوده‌محور داشته باشد. از دیگر مزایای همدم رها نکردن زوجین پس ازدواج است، همدم تا 4سال پس از ازدواج، زوجین را تحت حمایت خود دارد  و هر 6ماه یک‌بار آنها را توسط کارشناسان خود رصد و پایش می‌کند.

همین ویژگی‌های موجب می‌شود تا این پلتفرم در بازار مکاره‌ای که سایت‌های همسریابی راه‌انداخته و موجب آشنایی‌های بی‌هدف و گاه اخاذی و کلاهبرداری شدند کورسوی امیدی باشد، علاوه براین تفاوت عمده با نمونه‌های خارجی دوست یابی یا دیتینگ dating رقم می‌خورد.

اما متولیان امر باید به موازات اقداماتی از جنس راه‌اندازی این پلتفرم در صدد برداشتن سنگ‌های بزرگ اقتصادی باشند که راه ازدواج را برای جوانان سد کردند و دیگر شرایط لازم و کافی ازدواج را نیز مهیا کنند که با یک گل بهار نمی‌شود. 

کاربران همدم درباره همدم چه می‌گویند؟
با مراجعه به قسمت نظرات کاربران هنگام دانلود نرم افزار همدم می‌توان با دو نوع مشکل رو به رو شد. مشکل اول حوزه فنی و مشکل دوم حوزه اجتماعی و مسئله اعتماد به این نرم افزار است. 
عدم دسترسی به نرم افزار در فروشگاه‌های اینترنتی متنوع، مشکل در ورود و ثبت نام نرم افزار یا قطع و وصل‌های متعدد از جمله مشکلات فنی ذکر شده توسط کاربران است.
درحوزه اجتماعی نیز همان طور که پیش تر اشاره شد، کاربران ایرانی دغدغه امنیت اطلاعات خود را دارد؛ موضوعی که بیش تر از زمانی نیازمند تبیین مسئولان و متولیان امر را دارد؛ امنیت هم به لحاظ فنی که امکان هک یا نشت اطلاعات نداشته باشد و هم به لحاظ حقوق مادی و معنوی. در ادامه کامنت برخی از کاربران را باهم مرور می‌کنیم.

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مینا | شنبه, 04/26/1400 - 16:01 | | پاسخ | پیوند ثابت
کاش بجای این چیزا فکری به حال مسکن و اشتغال بشه
محمد | یکشنبه, 04/27/1400 - 08:58 | | پاسخ | پیوند ثابت
بنظرم این واقعیت که مشکلات اقتصادی و سربازی موانع اصلی ازواج اند نباید موجب این بشه که برای ازدواج موفق، همسان گزینی و کاهش امار طلاق کاری صورت نگیره بنظرم این طور پلتفرم ها خیلی میتونن کمک کننده باشن