شناسه: 36657

آلودگی صنایع کشاورزی و صیادی، ماهشهر را با مشکل مواجه کرد

نماینده مردم بندر ماهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: آلودگی حاصل از صنایع پتروشیمی، صیادی، دامداری و کشاورزی در منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

حبیب آقاجری ظهر امروز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) اظهار کرد: در مجلس شورای اسلامی، بحث‌های کلان نظام بررسی و مطرح می‌شود که بر حسب وظیفه‌ام در جلسات مجلس حضور فعالی داشته و به لوایح رأی داده‌ام.

وی ادامه داد: در بحث رأی‌گیری طرح‌ها و لوایح، من به هر چیزی که به سود منافع مردم و نظام بوده است، رأی مثبت و به هر چه که مخالف منافع آنهاست، رأی منفی داده‌ام.

نماینده مردم بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در مجلس به حوزه بهداشت اشاره و بیان کرد: بیمارستان ۱۶۸ تخت خوابه بندر ماهشهر در طول چهار سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده تعداد تخت‌های آن به ۳۲۷ تخت افزایش یافته و ۶۵ میلیارد تومان برای شروع پروژه احداث آن مصوب شده است.

وی اضافه کرد: همچنین با پیگیری‌های انجام شده برای بیمارستان‌های حوزه انتخابیه تجهیزات خوبی فراهم شده که از جمله مجوز سه دستگاه سی‌تی‌اسکن در بندر ماهشهر، دستگاه رادیولوژی دیجیتالی بیمارستان راه زینب بندر امام خمینی (ره) بخشی از این تجهیزات هستند.

آقاجری افزود: مجوز احداث درمانگاه تأمین اجتماعی در شهر چمران گرفته شده است؛ همچنین با پیگیری‌های انجام شده درمانگاه شهید سپهبد قاسم سلیمانی شهر چمران نیز به بهره‌برداری رسید.

نماینده مردم بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در مجلس به احداث آزمایشگاه سلولی مولکولی بیمارستان صنایع پتروشیمی اشاره کرد و گفت: جواب تست‌های پی سی آر در شهرستان با چند روز تأخیر به دست مردم می‌رسید که با پیگیری‌های انجام شده این آزمایشگاه در بیمارستان صنایع پتروشیمی به بهره‌برداری رسید.

تصویب ۳ هزار میلیارد ریال برای فاضلاب ماهشهر

آقاجری در خصوص اهالی شهرک طالقانی بندر ماهشهر گفت: با پیگیری‌های امام جمعه شهرک طالقانی، بنیاد برکت قرار است که درمانگاهی را در این شهرک بسازد اما مشکلاتی در خصوص زمین محل احداث آن وجود داشت؛ بنابراین در نشستی که دو روز پیش با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار کردیم، مقرر شد که زمین متعلق به شبکه بهداشت و درمان در اختیار بنیاد برکت قرار گیرد تا کار احداث این درمانگاه آغاز شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص مشکلات آب و فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام خمینی بیان کرد: تاکنون سه هزار میلیارد ریال بودجه برای فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام مصوب شده و به دنبال آن هستیم تا در روزهای آینده مقداری بودجه دیگر برای تکمیل شبکه فاضلاب بندر ماهشهر و بندر امام و آغاز احداث شبکه فاضلاب شهرک طالقانی و چمران گرفته شود.

آقاجری در خصوص طرح شیرین سازی آب دریا گفت: دریا در منطقه ما آلوده است و تیم کارشناسی برای بررسی شیرین سازی آب دریا به شهرستان آمد که باور داشتند این کار در منطقه صرفه اقتصادی ندارد؛ بنابراین برای حل مشکل آب به دنبال انتقال آب از پشت سد هستیم که بهترین نوع آب است.

نماینده مردم بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در مجلس یادآور شد: در چهار سال قبل کار انتقال آب از سد کوثر به طور کامل متوقف شده و بندر ماهشهر از این طرح کنار گذاشته شده بود که اکنون این موضوع در حال پیگیری است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه کشاورزی گفت: اگر زمین کشاورزی فاقد زهکش باشد، زمین به شوره‌زار تبدیل خواهد شد و با توجه به اینکه زهکشی زمین‌های چمران برای کشاورزان به یک معضل تبدیل شده بود، این موضوع نیز پیگیری شده و با کمک صنایع پتروشیمی و جهاد کشاورزی خوزستان، احداث زهکش برای زمین‌های کشاورزی ساحل سمت چپ رودخانه جراحی آغاز شد.

ایجاد اشتغال ۴ هزار نفری

حبیب آقاجری در خصوص پیگیری برای ترمیم جاده‌های روستایی بندر ماهشهر تصریح کرد: بودجه‌های خوبی از طریق وزارت نفت، صنایع پتروشیمی و بودجه ملی برای ترمیم و آسفالت جاده‌ی روستاهای مقطوع به دب‌امیر، گرگر به گمبزون و بنیوار به هدامه مصوب شده که بعضی از آنها در حال کار و بعضی دیگر در مرحله انتخاب پیمانکار است.

نماینده مردم بندر ماهشهر و بندر امام افزود: در مجلس نهم بحث مجتمع آموزش عالی سلامت نیز پیگیری شد و با آغاز مجلس یازدهم نیز اقداماتی در این خصوص انجام شده که در ترم آینده این مجتمع با جذب دانشجو در رشته پرستاری کار خود را آغاز می‌کند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای ایجاد اشتغال در منطقه بیان کرد: مجتمع پتروشیمی الماس بندر ماهشهر کلنگ زنی شده و به‌زودی کار احداث آن آغاز خواهد شد؛ بنابراین با آغاز به کار این پروژه حداقل چهار هزار نفر برای احداث این پتروشیمی مشغول به کار خواهند شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بر اولویت نیروهای بومی در بحث استخدام صنایع تأکید کرد و گفت: حدود ۳۰ هزار شاغل در صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر وجود دارد که ۱۹ درصد از این تعداد، بومی شهرستان هستند که عدد بسیار کمی است.

نماینده مردم بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در مجلس به حضور نیروهای بومی کارآزموده و متخصص در شهرستان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه صنایع پتروشیمی، دریا را آلوده و صیادی و دامداری را تعطیل و کشاورزی را نیز با مشکل مواجه کرده است، حق مردم بندر ماهشهر و بندر امام است که اولویت استخدام با آنها باشد.

احداث ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بندر ماهشهر

آقاجری در خصوص راه‌اندازی مجدد قطار بندر ماهشهر- بندر امام- تهران- مشهد گفت: مشکل اصلی این قطار، نبود مسافر به دلیل شرایط کرونایی است که پیگیر آن هستیم که این قطار حداقل با یک واگن راه‌اندازی شود.

نماینده بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) به اقدامات انجام شده در حوزه ورزش اشاره کرد و گفت: این شهرستان از نبود یک ورزشگاه که در شأن مردم باشد، رنج می‌برد و این موضوع نیز دنبال شده که در نهایت ۵۰ درصد بودجه احداث ورزشگاه ۱۵ هزار نفری بندر ماهشهر را صنایع پتروشیمی و ۳۰ درصد را وزارت ورزش تقبل کردند و ۲۰ درصد مابقی نیز از اعتبارات استانی تأمین خواهد شد.

وی ادامه داد: مکان احداث این ورزشگاه در کنار دریاچه نمک بندر ماهشهر که امکان دسترسی مناسب به شهر، فرودگاه و شهرهای اطراف دارد، جانمایی شده و به زودی کلنگ زنی خواهد شد.

حبیب آقاجری در خصوص اشتغال‌زایی از طریق صنایع پایین‌دستی و میان دستی اظهار کرد: این بحث نیز دنبال شده و مقدمات انجام آن فراهم است اما سرمایه‌گذار وجود ندارد.

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه