شناسه: 35644
خطیب زاده در نشست خبری:

هنوز درباره توقف یا تمدید توافق با آژانس تصمیمی گرفته نشده است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: درباره در مسئله توافق ایران با آژانس و همچنین پاک کردن اطلاعات دوربین‌ها، تصمیم جدی اتخاذ نشده است.
به گزارش جهت پرس، 

سعید خطیب‌ زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و مسئله تمدید تفاهم ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار کرد: مصوبه مجلس الزام آور است و توافق با آژانس یک توافق در راستای حل برخی نگرانی‌های آژانس در چارچوب مصوبه مجلس شورای اسلامی بود.

وی افزود: توافق‌ ما این بود که دوربین‌ها جمع نشوند ولی اطلاعات آنها در اختیار آژانس قرار نگیرد، سه ماه تمام شد و تصمیم داخلی در داخل ایران گرفته شد که همچنان اطلاعات پاک نشود اما از روز الزام آور شدن قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نشده است.

خطیب زاده ادامه داد: همچنان هیچ تصمیم سلبی یا ایجابی درباره دوربین‌ها و توافق قبلی با آژانس گرفته نشده است؛ نه نگهداشتن و نه پاک کردن و فعلا در وضعیت قبلی به سر می‌بریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین با اشاره به مذاکرات وین اظهار کرد: اهمیتی ندارد در کدام بازه زمانی و دولت توافق صورت بگیرد، اگر همین الان توافق جمع بندی شود و تصمیمات را همه طرف ها بگیرند ما حتی یک ساعت کار را به عقب نخواهیم انداخت، مهم تامین منافع ایران و مردم ایران از بستر گفت‌وگوهاست و هر زمان رخ دهد اعلام می‌کنیم. تصمیم در این موضوع به این دولت و آن دولت برنمی‌گردد، دولت‌ها بخشی از پروسه تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند.

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به تحولات افغانستان تصریح کرد: طالبان همه افغانستان نیست و همه افغانستان نخواهد بود بخشی از راه‌حل آتی افغانستان است، دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های اصیل افغانستانی و رسیدن به راه‌حل مسالمت آمیز و پایدار در افغانستان است.

وی تاکید کرد: امنیت ایران و افغانستان به هم پیوستگی جدی دارد و طبیعی است که افغانستان را از نزدیک موضوعاتش را پیگیری می‌کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین جزئیات از تبادل سفرا بین کشورمان و انگلیس، گفت: درباره تبادلات سفرا همه آنچه انجام شده مربوط به سال گذشته است و چندین ماه است صدور ویزا و آگرمان در دستورکار بوده است و زمانی اعزام نهایی شود اطلاع رسانی می‌کنم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه