شناسه: 35206

تقابل تورنادوهای انگلیس با سوخوهای روسیه بر فراز دریای سیاه

رسانه‌های انگلیسی از تقابل چند فروند جنگنده تورنادوی انگلیس با جنگنده‌های سوخوی روسیه بر فراز دریای سیاه و حریم هوایی رومانی خبر دادند.
به گزارش جهت، 

رسانه‌های انگلیسی از تقابل جنگنده‌های انگلیس با چند فروند جنگنده سوخوی روسیه بر فراز در یای سیاه خبر دادند.

به گزارش شماره چهارشنبه روزنامه «نورثرن اسکات» نیروی هوایی انگلیس مدعی شده که جنگنده‌های «سوخو-24» و «سوخو-30» روسیه روز سه شنبه برفراز دریای سیاه و حریم هوایی رومانی پرواز کردند. متعاقب این حادثه و اعلام اپراتورهای ایستگاه راداری رومانی، چند جنگنده تورنادوی انگلیس با پرواز از پایگاه «موری» اقدام به رهگیری جنگنده‌های روسیه کردند.

نیروی هوایی انگلیس مدعی شده که جنگنده‌های روسیه پیش از آنکه در معرض رویت جنگنده‌های تورنادوی انگلیس قرار بگیرند، منطقه را ترک کردند. نیروی هوایی انگلیس در قالب کمک به متحدان ناتو تاکنون چند بار وارد عمل شده است. نیروی هوایی رومانی خود مجهز به جنگنده‌های «میگ-21» ساخت روسیه و جنگنده «اف-16» ساخت آمریکاست.

وزارت دفاع روسیه تاکنون در زمینه ادعای انگلیس واکنشی نشان نداده است، اما در موارد مشابه جنگنده‌های روسیه همواره قوانین هوانوردی و بین‌المللی را در پروازهای خود رعایت کرده‌اند.

چندی قبل نیز وزارت دفاع روسیه  اعلام کرد که برای دور کردن یک فروند بمب‌افکن نیروی هوایی آمریکا، مجبور به اعزام جنگنده شده است. در این بیانیه وزارت دفاع روسیه در این زمینه  آمده است که یک فروند جنگنده «سوخو-۲۷»، هواپیمای بمب‌افکن «بی-۵۲اچ» متعلق به آمریکا را بر فراز دریای بالتیک رهگیری کرد.

روسیه بارها از پروازهای جاسوسی هواپیماهای آمریکا و ناتو خبر داده و تاکید کرده این گونه موارد منجر به تشدید تنش می‌شود.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه