شناسه: 35205
با اشاره به عدم تمایل طرف مقابل برای کاهش تنش؛

جدیدترین موضع پوتین علیه ناتو

رئیس جمهور روسیه می گوید ناتو با رد پیشنهادات مسکو و افزایش توان نظامی اش در نزدیکی مرزهای این کشور، در راستای افزایش تنش ها گام بر می دارد.
به گزارش جهت، 

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در جمع حاضرین در نهمین کنفرانس امنیت بین الملل که از امروز چهارشنبه در مسکو آغاز شده است، گفت: «البته، ما نگران افزایش مستمر توان و زیر ساخت های نظامی ناتو نزدیک مرزهای روسیه هستیم. نگرانی ما همچنین شامل این موضوع می شود که این سازمان از در نظر گرفتن پیشنهادات ما در جهت کاهش تنش ها و رویدادهای غیرقابل پیش بینی، خودداری می کند. ما امیدواریم که سرانجام درک و رغبت به گسترش روابط سازنده با ما، حاکم (بر روابط ناتو با روسیه) شود».

پوتین همچنین با اظهار این عقیده که اراده سیاسی و میل به توافق می تواند در تقویت ثبات راهبردی موثر باشد، ادامه داد: «روسیه پیشتر پیشنهاداتی برای ایجاد یک راه حل امنیتی جدید ارائه داده بود که این راه حل باید تمامی عواملی را که در ثبات راهبردی رابطه موثرند، شامل شود. ما معتقدیم که اراده سیاسی و میل به توافق می تواند نتیجه مثبتی به ارمغان بیاورد».

وی همچنین با اشاره به اینکه قوانین جدید در دنیا باید تحت نظر سازمان ملل متحد وضع شود، گفت: «سازمان ملل متحد از بدو تاسیس آن، پایه و اساس نظام روابط بین الملل بوده وهست. وظیفه اصلی این سازمان این است که از نزاع جهانی یا همان جنگ جهانی جدید جلوگیری کند. هر گونه قانون جدیدی در صحنه بین الملل باید تحت نظر این سازمان شکل بگیرد، درغیر اینصورت گزینه های دیگر منجر به هرج و مرج و بی ثباتی خواهد شد».

پوتین ادامه داد: «روسیه هیچ گاه وظیفه اش را در قبال امنیت و رفاه کشورهای همسایه اش فراموش نمی کند. همسایگانی که از طریق روابط تاریخی، فرهنگی و فردی به آنان وابستگی داریم. ما متعهد به کمک در جهت کاهش درگیری های منطقه ای و تقویت صلح و پایداری در قاره مان هستیم».

اوهمچنین یادآوری کرد که: «هیچ گاه خواسته مان را بر کشورهای دیگر تحمیل نمی کنیم. ما آماده شرکت در حل مشکلات منطقه ای و جهانی در موضوعات مشترک از طریق روش های دیپلماتیک هستیم. همچنین برای گسترش همکاری های سازنده با همه کشورها آماده ایم».

پوتین در پایان صحبت هایش با اشاره به فعالیت ها و راهبردهای اخیر آمریکا و ناتو در جهان گفت: «متاسفانه و علیرغم سیگنال های مثبت ارسال شده، آشفتگی طرح های ژئوپلیتیکی همچنان در حال رشد است. تضعیف و افول قوانین بین الملل ادامه دارد. تلاش ها برای تحمیل منافع از طریق بکارگیری زور و تقویت امنیت یک (کشور) در ازای خسارت زدن به دیگر (کشورها) هرگز متوقف نمی شود».

به گزارش خبرگزاری مهر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشتر نیز در یادداشتی که در هفته نامه آلمانی «دی زایت» (Die Zeit) منتشر شد، تاکید کرد که تأمین امنیت در اروپا در صورتی مقدور خواهد بود که همه کشورها از جمله روسیه کمک و سهمی در ایجاد آن داشته باشند.

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه