شناسه: 25599

دانش‌آموزانی که باز هم سرگردان شدند/ بالاخره کلاس‌های درس حضوری می‌شوند؟

به گزارش جهت، تغییرات حاصل از پاندمی کرونا در سبک زندگی تمامی مردم دنیا، اگر چه در ابتدا قابل پیش‌بینی نبود اما د رحال حاضر باعث تحت تاثیر قرار دادن مناسبات عادی بشر در همه ابعاد آن شده است. تجمعات مختلف، آموزش، روابط خانوادگی و بسیاری از ساده‌ترین و بدیهی‌ترین روابط انسانی در حال حاضر یا به سمت تعطیل شدن در حرکت هستند و یا با محدودیت و با استفاده از ابزارهای جدید انجام می‌شود. در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان، زندگی شدیداً تحت اثر ویروس کووید-19 قرار گرفته است. بر همین اساس بود که تعطیلی کلاسهای حضوری مدارس در بسیاری از مناطق کشور و حرکت به سمت آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت. در شرایط فعلی اما با توجه به کاهش نسبی شیوع این بیماری و بهبود روند بیماریابی، بنا بر آغاز به کار مجدد کلاسهای حضوری مدارس از ابتدای بهمن ماه گذاشته شده است. این امر البته یا موافقت ها و مخالفت های متعددی مواجه شده است که بازخوانی آن می‌تواند جالب توجه باشد.   مدارس باز می‌شود زمزمه‌های احتمال بازگشایی مدارس در بهمن‌ها، از اواسط ماه دی در فضای مجازی شنیده می‌شد. در ادامه نیز، بیست و یکم دی‌ماه بود که وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی مدارس در برخی مناطق کشور از ابتدای بهمن ماه خبر داد. محسن حاجی میرزایی گفت: آموزش دانش‌آموزان مناطق آبی و زرد در مدارس زیر ۵۰ نفر در همه پایه‌های تحصیلی و مدارس بالای ۵۰ نفر فقط در پایه‌های اول و دوم ابتدایی از یکم بهمن حضوری خواهد بود. حاجی میرزایی افزود: کلاس‌های عملی هنرستانی‌ها نیز در مناطق آبی و زرد نیز از یکم بهمن حضوری تشکیل خواهد شد. او تاکید کرد: به مدارس ابلاغ کرده‌ایم که تشکیل کلاس‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حداکثر تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس ۱۰ نفر باشد. این موضوع در حالی از سوی وزیر آموزش و پرورش مطرح شده است که دیروز مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه در تمام اپیدمی‌ها مدارس و مراکز آخرین مکان‌هایی هستند که بازگشایی می‌شوند، تاکید کرد: هرگونه تعجیل در بازگشایی مراکز فرهنگی و تجاری می‌تواند سبب افزایش موارد ابتلا و تشدید زنجیره انتقال شود.   مدارس چگونه باز می‌شود بیست و سوم دی بود که رضوان حکیم‌زاده درباره بازگشایی مدارس از اول بهمن ماه، گفت: براساس تصمیمات ستاد ملی کرونا بازگشایی مدارس برای دانش‌ آموزان کلاس اول و دوم دبستان در مناطق زرد و آبی انجام می‌شود ، دروس عملی شایستگی‌های فنی در شاخه کاردانش و فنی و حرفه‌ای نیز به صورت حضوری است و در مناطق آبی مدارس دارای جمعیت کمتر از 50 نفر که بیشتر در مناطق روستایی و عشایری قرار  دارند نیز کاملاً باز بوده و پذیرای دانش‌‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی هستند. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش همچنین افزود: هر منطقه‌ای که توسط وزارت بهداشت زرد اعلام شود این مقررات برای آنها اجرا  و مدارس بازگشایی می‌شود؛ براساس دستورالعمل ابلاغ شده توسط وزیر آموزش و پرورش، مسئولیت مناطق و مدیران مدارس مشخص و تأکید شده است که پروتکل‌های بهداشتی اجرا و بر آن نظارت شود.

وی با اشاره به اینکه در سایر پایه‌ها آموزش مجازی ادامه  دارد تا شرایط جدیدی به وجود بیاید، گفت: امیدواریم شرایط رو به بهبود باشد تا بتوانیم با گذشت زمان برای سایر پایه‌های تحصیلی به ویژه دوره ابتدایی که آموزش مجازی واقعاً نمی‌تواند منبع خوبی برای یادگیری دانش آموزان باشد آموزش‌های حضوری را حتی به صورت محدود و در زمان کوتاه داشته باشیم چون پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکان بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند و آموزش های حضوری تاحد زیادی می‌تواند عقب افتادگی که دانش آموزان درگیر آن هستند را جبران کند.

مدارس اجباری باز نمی‎شود روز شنبه گذشته بود که رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در ارتباط با اخبار مربوط به بازگشایی مدارس گفت: «مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری بازگشایی نخواهد شد و اختیاری خواهد بود. در شهرهای زرد و آبی برای کلاس های اول و دوم، خانواده‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند. اما حضور کادر مدرسه با خود مسئولین آموزش و پرورش است.»   تبعات بی‌نظمی در انتشار اخبار مهم به نظر می‌رسد انتشار اخبار و شایعات ضدونقیض و بعضاً علنی شدن همسو نبودن نظرات وزارت آموزش و پرورش با وزارت بهداشت در زمینه بازگشایی مدارس، باعث بروز بعضی نگرانی‌ها شده است. بحث‌های مسئولان و کارشناسان درباره موافقت یا مخالفت با موضوع آموزش حضوری و بازگشایی مدارس، نامشخص بودن چگونگی رعایت پروتکل‌ها در مناطق کم‌برخوردار، در کنار عملکرد ضعیف رسانه‌ای در زمینه انتشار اخبار مربوطه، بخشی از جو روانی حاکم بر فضای مجازی را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به خطاهای مشابه رخ داده در مورد مدیریت کرونا در کشورهای دیگر، بهتر بود که مسئولان مربوطه، به شکلی هدفمند اقدام به مدیریت در زمینه انتشار اخبار مهم حوزه کرونا خصوصاً در زمینه بازگشایی مدارس کنند تا دلنگرانی‌های کمتری به دانش‌اموزان و خانواده‌های انها منتقل شود.

برچسب ها

ثبت دیدگاه