شناسه: 103288
توضیحات مدیر سابق شبکه کودک درباره لزوم تغییر در برنامه‌سازی مخصوص نوجوانان

شبکه امید تعطیل می‌شود؟

از مدت‌ها قبل زمزمه تعطیلی شبکه امید به گوش می‌رسید حالا اخیرا محمد سرشار، مدیر سابق شبکه کودک در پی این ماجرا مطالبی را عنوان کرده است.
به گزارش جهت پرس، 

محمد سرشار نویسنده، پژوهشگر، فعال فرهنگی و مدیر سابق شبکه کودک امروز با انتشار توییتی در صفحه خود در خصوص تعطیلی شبکه امید، نوشت: «چند روز پیش از صداوسیما تماس گرفتند و درخصوص تعطیلی شبکه امید، نظرم را پرسیدند. این سوال ذهن مرا به ۹۵/۶/۱ پرتاب کرد. روزی که با شوق فراوان، پخش آزمایشی شبکه امید آغاز شد. اما ۴سال بعد، در شهریور۹۹، با افسوس فراوان تعطیلی شبکه امید را به سازمان پیشنهاد دادم».

وی در ادامه این رشته توییت، افزود: «نظرسنجی‌ها نشان می‌داد نوجوانان بالای ۱۵سال شبکه‌های بزرگسال را تماشا می‌کنند و نوجوانان ۱۲تا ۱۵سال هم ترجیح می‌دهند کانال نهال شبکه کودک را تماشا کنند. پیشنهاد من شامل چند اقدام بود که اکنون نیز قابل اجرا است: ابتدا اینکه شبکه امید تعطیل گردد و مخاطب آن بین شبکه سه و کانال نهال تقسیم شود، سپس کانال نهال در یک فرکانس مجزا و از ساعت ۶ تا ۲۴ برای کودکان ۶ تا ۱۲سال و نوجوانان ۱۲تا ۱۴سال پخش شود و در نهایت کانال پویا در یک فرکانس مجزا از ساعت  ۸ تا۲۱ برای خردسالان ۲ تا ۶ سال پخش شود».

سرشار در خصوص اثرات این تغییرات نوشت: «مخاطب فرکانس کنونی دراختیار شبکه امید، دستکم ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت، خردسالان می‌توانند عصرها و شبها هم برنامه مخصوص خود را ببینند. کودکان هم می‌توانند صبحها برنامه مخصوص خود را ببینند. حدود ۵۰ درصد در هزینه‌های بالاسری بابت اداره شبکه امید صرفه‌جویی خواهد شد».

مدیر سابق شبکه کودک در ادامه این توییت اظهار کرد: «معتقدم از ابتدا تصمیم آقای علی‌عسکری و تیم ایشان درخصوص تفکیک کانال امید از شبکه کودک و نوجوان اشتباه بود و اکنون بر آقای جبلی و تیم ایشان واجب است که ایده جدیدی برای برنامه‌سازی مخصوص نوجوانان طراحی کند».

وی در پایان نوشت: «لذا تعطیلی شبکه امید و ادغام آن در کانال نهال، یک عقب‌نشینی تاکتیکی برای صداوسیما خواهد بود تا با تجمیع توان خود، حرکت جدیدی را برای نهضت برنامه‌سازی مخصوص نوجوانان آغاز کند».

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه