شناسه: 102404
هشدار یک سال پیش جهت پرس درباره مهدکودک‌ها در مدرسه‌ها تکرار شد

ماجرای شهریه دلاری مدارس/ آیا دلار وظیفه تربیت فرزندان ما بر عهده گرفته است؟

دریافت شهریه‌های عجیب‌وغریب و نجومی وارد فاز جدیدی شده است حالا دیگر برخی از این مدارس به ریال شهریه نمی‌گیرند و واحد پول‌شان دلار شده است مسئله‌ای که یک سال پیش جهت پرس درباره مهدکودک‌های دلاری مطرح کرده بود.
به گزارش خبرنگار جهت پرس: 

عطیه فکری - اخیرا خبری درباره شهریه های دلاری در برخی مدارس مطرح شده است، موضوعی که یک سال قبل پایگاه خبری جهت پرس درباره مهدکودک های دلاری هشدار داده بود اما مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفت.

 

شهریه 850 تا 1200 دلاری

روزنامه دنیای اقتصاد چند روز قبل درباره مدارس دلاری نوشته بود: مدارس بین‌المللی شهریه‌های خود را به دلار دریافت می‌کنند و این رقم با نرخ تورم سالانه ایران، افزایش پیدا می‌کند. این درحالی است که رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش، دریافت شهریه به‌صورت دلار از این مدارس را تکذیب کرده است. هزینه دریافتی برای دوره ابتدایی اغلب بین ۸۵۰ تا ۱۲۰۰دلار است. این رقم بر اساس کلاس‌های فوق‌العاده و اردوهای داخلی و خارجی افزایش پیدا می‌کند.

به گفته این رسانه در داخل مرزهایی که رفتن به اروپا و آمریکا و خیلی از کشورهای آسیایی برای شهروندانش دشوار است، می‌توان راه به مدارسی باز کرد که شهریه‌هایشان دلاری است و بعدتر مهری که بر دیپلم می‌زنند شاید بتواند امتیازی باشد برای دانشگاهی در فرانسه، انگلیس یا آمریکا.

والدین از مدارس دلاری چه میخواهند؟
همه والدین دل‌شان می‌خواهد بچه‌های‌شان در بهترین مدارس تحصیل کنند که بعدتر راه‌یابی ساده‌تری برای ورود به دانشگاه- به خصوص دانشگاه‌های برتر کشور- داشته باشند. براساس این تمایل، رده‌بندی مدارس شکل گرفته است که بخش قابل توجهی از آنها به صورت خصوصی اداره می‌شوند، کلاس‌های فوق برنامه دارند. کلاس زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر ساعات بیشتری از مدارس دیگر کشور دارند. این مدارس طبق قوانین آموزش‌وپرورش هستند.  مدرسه «نون»، «سین» و «الف» جزو مدارس رده اول در میان مدارس بین‌المللی هستند. حداقل شهریه‌ای که برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ تعیین شده، ۸۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار است که به تناسب دوره تحصیلی این عدد بالا می‌رود و تا ۱۵۰۰ دلار نیز می‌رسد.

ماجرای شهریه دلاری برخی از مدارس چه بود؟

واکنش وزارت آموزش و پرورش به دلاری شدن مدارس

البته سالانه افزایش ۲۵ درصدی شهریه را نیز باید برای آنها در نظر گرفت. با وجود نوسانات دلار در بازار ایران، در تعیین شهریه سالانه، تورم نیز در نظر گرفته می‌شود.  احمد محمودزاده، معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش، چند روز پیش اعلام کرد که «مدارس غیردولتی بین‌المللی شهریه بیشتری نسبت به شهریه سایر مدارس غیردولتی دریافت می‌کنند، اما اینکه به صورت دلاری این مبلغ دریافت شود، درست نیست. تا قبل از اینکه ما فعالیت‌مان را شروع کنیم، شهریه برای مدارس غیردولتی بین‌المللی تعیین نمی‌شد و ما امسال آنها را نیز پای کار آورده‌ایم و شهریه این مدارس نیز سامان‌دهی می‌شود. بنابراین مدارس بین‌المللی داخل کشور نه شهریه دلاری می‌گیرند و نه اجازه دارند دلار دریافت کنند و باید مبلغ مورد نظر را به صورت تومان درخواست کنند». البته محاسبه ریالی کمی از دست خارج می‌شود به گونه‌ای که با معادل‌سازی آن رقم به ریال ۷۶ تا ۱۴۶ میلیون تومان اعلام می‌شود.  مدارس اعلام می‌کنند که در صورتی که شما حساب خارجی داشته باشید، مبلغ به دلار دریافت می‌شود و در غیر این صورت با ریال معادل‌سازی شده و ریال می‌دهید. در اصل استقبال اصلی، دریافت به دلار است که به دلیل بی‌اعتمادی به ریال و تورم انتظاری فزاینده که در اقتصاد ایران وجود دارد، است. این اعداد حتی برای سال جاری قطعی نشده و مدارس در انتظار آموزش‌وپرورش هستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنند رقم متوسط شهریه را ۱۲۰۰ دلار در نظر بگیرید که تا ۱۵۰۰ دلار هم می‌تواند نوسان داشته باشد.  شرایط ثبت‌نام در این مدارس «اقامت و تابعیت غیرایرانی، اتباع خارجی و اثبات قصد مهاجرت و داشتن مدارک مرتبط» است، اما این موارد قابلیت چشم‌پوشی دارد. چنان که پیش‌ثبت‌نام مدارس بهمن ماه بوده، اما هنوز جای چانه‌زنی و برگزاری جلسه دانش‌آموزان و والدین با مشاور مدرسه برای ثبت‌نام وجود دارد. از خصوصیات این مدارس دو زبانه بودن، برگزاری کلاس‌های فوق برنامه و اردوهای داخلی و خارجی است. این کلاس‌ها و اردوها هزینه‌ای جداگانه خواهد داشت.  دیپلمی که در نهایت به دانش‌آموزان اعطا می‌شود، بین‌المللی است که احتمالا می‌تواند برای اپلای برای دانشگاه یا کالج‌های خارجی موثر و مفید باشد. سرفصل درسی این مدارس با کشورهای انگلیسی زبان هماهنگ است.

 البته مدارسی هم هستند که مثلا مورد تایید فرانسه است و در نهایت نیز دیپلم آن کشور را دریافت می‌کنند.  در توصیف مدارس غیر از تعریف از آزمایشگاه‌های تخصصی و تجهیزات، حتما اصطلاح وجود «دپارتمان»های مختلف را هم به عنوان دلیلی بر خوب بودن مدارس می‌شنوید.

<span>مهدکودک‌های دلاری در بالا شهر تهران/ دلار بچه‌های تهرانی را تربیت می‌کند؟</span>

بازخوانی یک گزارش جنجالی/ تربیت دلاری در مهدکودک‌های ایرانی

دلاری شدن مدارس در حالی است که پیشتر جهت پرس در گزارشی درباره تربیت دلاری در مهدکودک‌ها هشدار داده بود. یک سال قبل نوشته بودیم: چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از مهدکودکی در محدوده نیاوران پخش می‌شد که اغلب به خاطر متقاضی بیش‌ازحدی که دارند به‌سختی و با شرایط خاص ثبت‌نام می‌کنند، جالب‌تر اینکه به دلیل ارزش نزولی ریال و وجود معلمان خارجی (که صحت‌وسقم آن محل شک است) شهریه را به دلار می‌گیرند یعنی هر ۳ ماه ۹۰۰ دلار (سال 1400) دریافت می‌کنند ولی به‌جز آموزش زبان انگلیسی امکانات ویژه دیگری که آن‌ها را متمایز از دیگر مهدهای کودک کند، وجود ندارد. حتی در سایر مهدهای کودک‌ مناطق ۱ تا ۳ تهران اگر به دلار هم نگیرند چیزی حدود ۶ یا ۷ میلیون شهریه اخذ می‌شود! (تمامی مبالغ ذکر شده مربوط به سال 1400 است)

گزارش یک سال قبل جهت پرس درباره شهریه دلاری مهدکودک‌ها در بالاشهر تهران را با تیتر (مهدکودک‌های دلاری در بالا شهر تهران/ دلار بچه‌های تهرانی را تربیت می‌کند؟) در اینجا بخوانید و ویدئوی آن را در زیر تماشا کنید.

Video file

برچسب ها

ثبت دیدگاه