شناسه: 101040
در دیدار وزرای خارجه ایران و روسیه مطرح شد

لاوروف در نشست خبری با امیرعبداللهیان: جایگزینی برای برجام وجود ندارد

وزیر خارجه روسیه طی نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود، گفت که درباره سناریوهای حل بحران در سوریه، یمن، فلسطین اشغالی، افغانستان، کشورهای قفقاز و همچنین مسئله برجام صحبت کرده است.
به گزارش جهت پرس، 

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه امروز (چهارشنبه) به همراه «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی خود که به مسکو سفر کرده، در نشست خبری مشترک حاضر شد.

لاوروف در این نشست خبری گفت: «ما به توسعه پیشرفته روابط تجاری توجه ویژه‌ای داشتیم. ما پایه‌های حقوقی و اسناد روابط خود را تقویت کرده‌ایم و در تلاش هستیم تا معاهده جدیدی بین دو کشور به جای معاهده قبلی منعقد شود».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه حمل‌ونقل کالا غیرقانونی است، گفت: «درک اقدامات آمریکا در بسیاری از پرونده‌ها ممکن نیست».

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه از احیای روابط ایران و عربستان سعودی استقبال می‌کند، اظهار داشت: «[با امیرعبداللهیان] درباره سناریوهای حل بحران در سوریه، فلسطین، افغانستان و کشورهای قفقاز صحبت کردیم».

لاوروف با بیان اینکه ناتو در کنار اوکراین با مسکو می‌جنگد، گفت: «ما همچنین درباره مداخله غرب در جنگ اوکراین و حمایت آنها از رژیم کی‌یف رایزنی داشتیم. ما باید مسئله اوکراین را از راه‌های سیاسی حل کنیم و بنابراین از ابتکار چین حمایت می‌کنیم».

وی ضمن تاکید بر لزوم اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران، تصریح کرد: «روسیه و ایران در این نظر که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد، اجماع دارند. ما خواستار از سرگیری قطعنامه سازمان ملل در مورد توافق هسته‌ای ایران هستیم و جهان منتظر بازگشت آمریکا به تعهداتش است».

به نوشته اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه خواستار تکمیل فوری عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای هستند، ادامه داد: «ما روابط قوی با چین داریم، آنها در مسیر درستی هستند و از ابتکار چین در زمینه امنیت جهانی حمایت می‌کنیم».

لاوروف اظهار داشت: «روسیه و ایران نارضایتی خود را از رویکرد غرب در برخورد با کشورهای جهان ابراز می‌کنند. ما بر نادرست بودن سیاست غیرسازنده غرب تاکید و به تشکیل گروه دوستان در سازمان ملل اشاره کردیم».

وی همچنین افزود: «ایالات متحده دائماً اصول و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و ما به منافع ایران در ابتکارات صلح‌آمیز در اوکراین احترام می‌گذاریم».

پیش از این نیز «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفته بود که احتمالا در اوایل ماه آوریل، نشست‌هایی بین مقام‌های ایرانی، روسی، ترکیه‌ای و سوری در مسکو برگزار خواهد شد. 

Video file
منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه