شناسه: 100915
جهت پرس بررسی می‌کرد

اندر احوالات رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی در ماه مبارک رمضان

تقارن زمانی ماه مبارک رمضان با تعطیلات عید نوروز واکنش‌های متفاوتی در بین رسانه‌های مخلتف و کاربران شبکه‌های اجتماعی داشته که به طور مختر به آن اشاره شده است.
به گزارش خبرنگار جهت پرس: 

عطیه فکری - لحظه تحویل سال ۱۳۷۰ شمسی ساعت ۶ و ۳۲ دقیقه و ۴ ثانیه بود و البته ۴ رمضان هم بود و جالب این شد که سفره سحری پیوند خورد به سفره هفت‌سین نوروزی. بعد هم که عید بود و دید و بازدید و مهمانی شروع شد ولی بدون پذیرایی بود تا افطار.

حال خوبی بود؛ روزه‌داران مهمانانِ نوروزیِ روزه‌دار داشتند و خیلی‌ها یادشان هست که آن سال داستان این بود که میزبان عرض معذرت داشت از اینکه نمی‌تواند پذیرایی کند و سخن‌ها گفته می‌شد درباره فلسفه نوروز که هدف پذیرایی نیست بلکه تازه‌کردن دیدارهاست. 

حالا بعد از گذشت بیش از 30 سال باز هم این شرایط تکرار و سومین روز از نوروز ۱۴۰۲ با آغاز ماه مبارک رمضان همزمان شد، با وجود اینکه سفر برای شخص روزه‌‌دار جایز نیست باز هم عده‌ای از افرادی که به هر دلیل موجه و غیرموجهی روزه نمی‌گیرند به سفرهای نوروزی خود می‌پردازند، حداقل توقعی که از مسافران می‌رود اینست که رعایت حال میزبان یا ساکنین هر شهر را بکنند و در بسیاری از موارد حرمت افراد روزه‌دار را نگه دارند.

امسال سفرهای نوروزی ماه مبارک رمضان باید به گونه‌ای باشد که غذا خوردن و آشامیدن در طول روز در ملاعام نباشد. استفاده از رستوران‌ها و مراکز غذاخوری باید به نحوی تعبیه شده باشند که نه بوی غذا، شهروندان آن شهر را اذیت کند و نه سالن‌های غذاخوری در معرض دید باشد در عین حال مسافران نیز از خدمات مطلوب رستوران‌ها استفاده کنند. هر چند ساکنین هر شهر انقدری مهمان‌نواز هستند که از مردم عادی تا حتی مسئولین آن شرایط اسکان را برای مسافران مهیا کرده‌اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم نسبت به ماه رمضان واکنش‌های متفاوتی داشتند، عده‌ای اتفاقات و تحولات بین‌المللی را به این ماه عزیز مرتبط می‌دانستند و عده‌ای دیگر مهیا شدن کشورهای دیگر را نسبت به ایران مقایسه کردند. برای مثال برخی از کاربران فضای مجازی کشور خودمان به کم‌کاری در تبلیغ و نشان دادن ماه مهمانی خدا به مردم سراسر ایران متهم می‌کردند و معتقد بودند که کشورهای دیگر که مسلمانان کمتری نسبت به ایران دارند بهتر عمل کردند.

تصویر
1
تصویر
1

 

تصویر
1
تصویر
1

با توجه به اتفاقاتی که اخیرا در سوریه افتاده است و یک پایگاه آمریکایی هدف حمله راکت‌های نیروهای مقاومت قرار گرفته است کاربری اینگونه رمورد این ماجرا اظهار نظر کرده است:

تصویر
1

کاربر دیگری به سابقه نشریات فرانسوی در اهانت به اسلام اشاره کرده و نوشته است:

تصویر
1

 در کنار همه این قضایا کاربران دیگری هم بودند که به شهدایی در اغتشاشات اخیر عاقبت بخیر شده بودند اشاره کردند و از سایر کاربران خواسته بودند تا برای آن‌ها هم در ایم ماه مبارک دعای عاقبت بخیری شود.

تصویر
1

برخی دیگر از کاربران به برکات معنوی این ماه اشاره کرده بودند مثل ترک عادات ناپسند و یا توصیه به محفل‌های عبادی که در این ماه به آن تاکید شده است.

تصویر
1

 

تصویر
1

برچسب ها

ثبت دیدگاه