شناسه: 100904
یادداشتی تحلیلی بر اوضاع جنگ روسیه و اوکراین

هدف پوتین از استقرار سلاح های اتمی تاکتیکی در بلاروس چیست ؟

روسیه با آوردن سلاح‌های اتمی تاکتیکی به میدان جنگ قصد دارد هم اروپا و هم اوکراین را تهدید کند.
به گزارش جهت پرس، 

 علیرضا تقوی‌نیا، کارشناس مسائل سیاسی، با بررسی اوضاع جنگ روسیه و اوکراین و ارسال اورانیوم ضعیف شده به اوکراین  و وخیم شدن اوضاع جنگ در تحلیلی بیان کرد که، روسیه در واکنش به ارسال سلاح های حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین اعلام کرد که تسلیحات اتمی تاکتیکی خود را در بلاروس مستقر خواهد کرد .

 سلاح های اتمی تاکتیکی عملکردی مشابه سلاح های اتمی راهبردی دارند با این تفاوت که قدرت تخریب آنها کمتر است .

به عبارت دیگر این سلاح ها بسیار مرگبار هستند اما برای صحنه های نبرد و نابودی خطوط گسترده رقیب و لشگرهای پرشمار زرهی طراحی شده اند و میتوانند تا شعاع چند کیلومتر مربع را نابود کنند .

 قدرت سلاح های اتمی تاکتیکی از یک کیلوتن تی ان تی تا ۱۰۰ کیلوتن تخمین زده می شود . این سلاح ها زمانی توسعه یافتند که قدرت تخریب سلاح های اتمی راهبردی و بمب های هیدروژنی آشکار گشت و کشورهای جهان متوجه شدند که دیگر نمی توان از تسلیحات غیرمتعارف راهبردی استفاده کرد، زیرا بقای کره زمین و حیات انسان ها به خطر می افتد.

 تسلیحات اتمی تاکتیکی هم از طریق هواپیما پرتاب می شوند و هم می توان آن را روی موشک های کروز و بالستیک سوار کرد .

 روسیه از استقرار تسلیحات اتمی تاکتیکی در بلاروس چند هدف را می تواند دنبال کند ؛

۱- واکنش تند، جدی و در سطحی بالاتر به ارسال گلوله های اورانیوم ضعیف شده از سوی انگلیس به اوکراین که قدرت نفوذ بسیار بالایی در زره پوش ها و سنگرهای بتونی دارند .

۲- نزدیک تر کردن سلاح های اتمی به کشورهای اروپایی و تهدید آنها به خصوص لهستان که مسیر اصلی ارسال تدارکات غرب به اوکراین است‌.

۳- تهدید ناتو و ارسال این پیام که روسیه تحمل شکست ندارد و اگر لازم باشد در نبردهای میدانی از سلاح های اتمی تاکتیکی استفاده می کند .

۴- تضعیف روحیه نظامیان و افسران ناتو در اوکراین با استفاده از تهدید به استفاده از بمب های اتمی تاکتیکی در نبردهای میدانی.

۵- داشتن دست بالاتر در مذاکرات احتمالی پایان جنگ ( که البته فعلا هیچ افقی برای اتمام بحران دیده نمی شود ) .

 با توجه به این که سلاح های اتمی تاکتیکی قدرت تخریب راهبردی ندارند ، استفاده احتمالی از آنها بدون تردید واکنش متقابل از نوع مقابله به مثل را از سوی کشورهای غربی در پی نخواهد داشت

 سلاح های اتمی تاکتیکی مانند سلاح های هسته ای راهبردی دارای آلودگی رادیواکتیویته هستند اما آلودگی آنها به مراتب کمتر است .

 در پایان باید گفت روسیه قصد دارد با این اقدام هم اروپا و هم اوکراین را تهدید کند ، زیرا کمک های نظامی کشورهای عضو ناتو مانع از پیروزی روسیه در ۱۳ ماه گذشته شده است و پوتین قصد دارد با تصرف مجدد خرسون و احتمالا اودسا به هر شکل ممکن جنگ و بحران ناشی از آن را زودتر خاتمه دهد اما چنین چیزی حداقل در کوتاه مدت پیش بینی نمی شود .

برچسب ها

ثبت دیدگاه