شناسه: 100793
گزارش مهر از راهیان نور؛ ۳

غرش تایگرهای دزفول برای راهیان نور و مسافران نوروزی

اف‌پنج‌های پایگاه شکاری دزفول طی این‌روزها اقدام به پروازهای نمایشی برای زائران راهیان نور و مسافران نوروزی کردند.
به گزارش جهت پرس، 

نمایشگاه هوایی پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول از روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد و تا پایان امروز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ ادامه دارد.

برپایی این‌نمایشگاه پس از چندسال وقفه و تعطیلی به‌خاطر کرونا، امسال دوباره از سر گرفته و با استقبال مخاطبان روبرو شد. بازدید از این‌رویداد نیز در دو نوبت صبح از ساعت ۹ تا ۱۲ و بعد از ظهر از ۱۵ تا ۱۸ امکان داشت و تعداد زیادی از مردم علاقه‌مند از زائران راهیان نور و مناطق عملیات جنوب و همچنین مسافران نوروزی از استان‌های مختلف کشور از این‌نمایشگاه دیدن کردند.

به‌جز فضای بازی که هواپیماها و ادوات پدافند نیروی هوایی و پایگاه هوایی دزفول در آن به نمایش درآمدند، دو سالن سربسته نیز برای نمایشگاه در نظر گرفته شده بود که در آن چندفروند اف‌پنج به‌عنوان هواپیمای اصلی پایگاه دزفول به‌صورت تشریح‌شده به نمایش درآمده بود. این‌اف‌پنج‌ها هواپیماهایی هستند که بناست اورهال شده و پس از تعمیر و بهبودی دوباره به گردان پرواز بازگردند.

در دو آشیانه سربسته نمایشگاه همچنین غرفه‌هایی برای ارائه اطلاعات بیشتر از نیروی هوایی و عملیات‌های ماندگارش در طول جنگ برای هموطنان برپا شده بود.

اما هواپیماهای به‌نمایش‌درآمده در این‌نمایشگاه هم از این‌قرار بودند: اف‌پنج‌های تایگر مدل‌های E و F پایگاه دزفول، هواپیماهای صاعقه، فانتوم F4، تامکت F14، میگ ۲۹، هواپیماهای آموزشی T38 و PC6، جت جنگنده F7 و جت جنگنده سوخو ۲۴.

طی روزهای برپایی نمایشگاه، اگر هوا صاف، آفتابی و بدون ابر بود، دو فروند اف‌پنج F اقدام به پرواز بر فراز آسمان پایگاه دزفول کرده و برای مخاطبان نمایش می‌دادند. این‌پروازها که با ابراز احساسات مردم روبرو می‌شد، از مراحل ابتدایی آماده‌سازی زمینی هواپیما شروع شده و با تیک‌آف، و سپس پرواز فورمیشن ادامه پیدا می‌کرد. پس از پایان نمایش هوایی نیز هر دو هواپیما در باند روبروی جایگاه تماشاگران اقدام به فرود و بازگشت به موقعیت پیشین خود می‌کردند.

بر این‌اساس، روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ پروازهای نمایشی در دو نوبت صبح و عصر انجام شدند که در نوبت صبح یک‌فروند F4 فانتوم از پایگاه همدان به آسمان دزفول آمد و با تشویق مردم روبرو شد. در نوبت عصر نیز چهارتن از خلبانان پایگاه دزفول با دو F5 مدل F به اجرای نمایش پرداختند. اما روز اول فروردین ۱۴۰۲ به‌دلیل ابری بودن آسمان پرواز نمایشی در نمایشگاه انجام نشد.

منبع: مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه