شناسه: 100775
سازمان تنظیم مقررات:

شرکت‌های سازنده مسبب تغییر ساعت برخی گوشی‌ها

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال ایجاد مشکل در برخی گوشی‌ها و جلو رفتن خودکار ساعت آن‌ها بعد از نوروز، اطلاعیه‌ای صادر و علت موضوع را تشریح کرد.
به گزارش جهت پرس، 

سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی تصویب کرد که بر مبنای آن بنا شد تا ساعت رسمی کشور از نوروز سال جدید دیگر تغییر پیدا نکند (یک ساعت به جلو کشیده نشود)، قانونی که روز گذشته با شروع فروردین ماه سال جدید عملیاتی شود.

بعد از اجرایی شدن این قانون و عدم تنظیم ساعت رسمی کشور بر مبنای سال‌های گذشته، گزارش‌های واصله از سوی مردم نشان داد که ساعت گوشی‌های تلفن‌همراه و سایر دستگاه‌های هوشمند همچون گذشته با ورود به روز اول فروردین به طور خودکار یک ساعت به جلو کشیده شده است.

تقارن بهار امسال با ماه مبارک رمضان و همینطور اختلال احتمالی که ناآگاهی از این امر می‌تواند در زندگی روزمرۀ مردم داشته باشد، سبب پیگیری رسانه‌ها دربارۀ علت این موضوع از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.

سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در پاسخ به پیگیری‌های رسانه‌ای اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

«با توجه به تغییر ساعت برخی تلفن های همراه  و سامانه ها نکاتی جهت آگاهی هموطنان به شرح ذیل ارائه می شود.

- عدم تغییر ساعت تابستانی یا به عبارتی عدم اعمال DST(Daylight Saving Time)  بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال 1402 ، پس از ابلاغ قانون در اول خرداد ماه 1401 با پیگیری های به عمل آمده توسط وزارت ارتباطات  و فناوری اطلاعات از  مراجع جهانی از جمله ICANN و  IANA  در نسخه های  به روز رسانی شده زمان کشورها  منتشر و  همچنین در سرورهای زمانی نظیر  time.is  نیز از حدود 6 ماه قبل تغییرات لازم  اعمال شده است.

-  مکاتبه و پیگیری لازم از اپراتورهای همراه  نیز از چند ماه قبل صورت گرفته و آن‌ها نیز تغییرات لازم را در سطح شبکه اعمال کرده و سامانه های خود را به روز رسانی نموده اند. ضمن اینکه در سایر ارائه دهندگان خدمات نیز پیش بینی لازم انجام گرفته و در سرورهای زمانی داخل کشور اعمال تغییرات از قبل انجام گرفته  است و سامانه هایی که از این مراجع برای تنظیم ساعت استفاده کرده اند بدون مشکل ارائه خدمات الکترونیکی داشته اند.

- لازم به ذکر است برای اینکه در گوشی های تلفن همراه عدم تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار رخ دهد لازم است دو اقدام انجام گیرد ابتدا باید شبکه اپراتورها با سرورهای جهانی بر مبنای این سیاست جدید ( عدم اعمال ساعت تابستانی) تنظیم شود که از قبل پیش بینی های لازم  بر اساس پیگیری وزارت ارتباطات انجام گرفته و کلیه تغییرات لازم در سامانه ها و تجهیزات شبکه اپراتور ها اعمال شده است اما اقدام دیگر در سمت گوشی کاربران است که تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه بر اساس مراجع معتبر بین المللی باید نسخه های به روز رسانی گوشی های تلفن همراه خود را منتشر می کردند تا عدم اعمال تغییر ساعت تابستانی به صورت خودکار انجام گیرد.

ـ اکثر تولید کنندگان گوشی نسخه های به روز رسانی شده خود را منتشر کرده اند اما در برخی گوشی های تلفن همراه که تنظیمات توسط تولید کننده به روز نشده اند با مشکل مواجه شده اند. لذا پیگیری لازم از سایر تولید کنندگان گوشی که به عدم تغییر ساعت تابستانی در ایران توجه لازم را نداشته اند در حال انجام است تا اقدام به حل این مشکل نمایند.

ـ مراکز تماس اپراتورهای تلفن همراه نیز آماده ارائه راهنمایی  درخصوص  هرگونه تنظیم وبه روز رسانی به کاربران هستند..

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه