شناسه: 100002
نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس در گفتگو با جهت پرس:

حمایت از تولید بار اولی‌ها در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها بسیار مؤثر است

آصفری با بیان این که باید لیست نیازمندی‌ها را در اختیار معاونت علمی قرار گیرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان مستعد تولید بار اول را به صنعت موردنظر مرتبط کنند، گفت: حمایت از تولید بار اولی‌ها در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها بسیار مؤثر است.
به گزارش جهت پرس، 

تحریم اقلام راهبردی صنعت یکی از اقدامات غرب علیه کشرمان است تا جلوی پیشرفت ایران گرفته شود. در پاسخ به این رویکرد خصمانه دولت ها با تکیه بر دانش بنیان ها اقداماتی انجام دادند. مهم ترین اقدام تدوین قوانینی در راستای حمایت از شرکت هایی است که برای اولین بار اقدام به بومی سازی برخی محصولات خارجی میکنند. این اقدام که به تولید بار اول مشهور است، میتواند ضمن باز کردن مسیر پیشرفت، بخشی از تحریم ها را خنثی کند.

لزوم همکاری وزارت خانه ها با معاونت علمی

محمدحسن آصفری نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس در گفتگو با جهت پرس درباره سیاست حمایت از تولید اولی‌ها گفت: با توجه به اینکه امسال سال حمایت از تولید دانش‌بنیان نام‌گذاری شده است باید وزارتخانه‌های تولیدی به‌خصوص وزارت صنعت و وزارت نفت نیازمندی‌های فناورانه و ارزبر خود در زنجیره ارزش این دو صنعت یعنی شرکت‌های پتروشیمی، فولادی، پالایشگاهی و حوزه نیروگاهی شناسایی کنند و در اختیار معاونت علمی قرار دهند و بدین ترتیب بین عرضه‌کنندگان دانش‌بنیان با نیازهای صنعتگران ارتباط ایجاد می‌گردد.
نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر نیازمندی‌هایمان را در داخل تولید کنیم می‌توانیم هم در جهت اشتغال‌زایی و هم جلوگیری از خروج ارز و سرمایه از کشور به‌خوبی عمل کنیم. سیاست ما در مورد این شرکت‌ها باید تشویقی باشد.
وی ادامه داد: باید لیست نیازمندی‌ها را در اختیار معاونت علمی قرار گیرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان مستعد تولید بار اول را به صنعت موردنظر مرتبط کنند. همچنین پس از یافتن عرضه‌کننده مناسب، فرآیند بومی‌سازی نهایی شود و ضمانت‌نامه‌های آن‌ها را تأمین کنند و سناریو بومی‌سازی قدم‌به‌قدم اجرایی شود

نمود توان داخلی در پالایشگاه های فراسرزمینی
وی تأکید کرد: حمایت از تولید بار اولی‌ها در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها بسیار مؤثر است؛ ایران برای اولین بار در زمینه پالایشگاه‌های فراسرزمینی به‌خوبی توانسته از این سیاست استفاده کند و صادرات تولیدات بار اولی صنعت پالایشگاهی نیز داشته باشد. خیلی از تجهیزات شرکت‌های پتروشیمیایی و حتی حوزه استخراج نفت به دلیل مشکلات تحریمی وارد کشور نمی‌شوند. با اجرای سیاست تولید بار اول، هم اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد، هم جلوی خروج ارز را بگیرند و هم می‌توانند در راستای خنثی کردن تحریم‌ها مؤثر باشند.
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه