کشورها با واکسن‎های کرونا چگونه برخورد کردند؟/ آمریکا هم فایزر را تأیید نکرد!
کشورها با واکسن‎های کرونا چگونه برخورد کردند؟/ آمریکا هم فایزر را تأیید نکرد!
در حالیکه رسانه‌ها به گونه‌ای القا کرده‌اند که طرفداران واکسن کرونا در دنیا زیاد هستند اما تنها 4 کشور عربستان سعودی، کانادا، بحرین و سوییس، واکسن کرونا بر اساس ماده ژنتیکی را بدون قید و شرط پذیرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار  جهت، از همان ابتدای شروع مباحث پیرامون تزریق واکسن فایزر-بیونتک به عموم مردم، ابهامات زیادی درباره عوارض جانبی این واکسن مطرح و با انتشار اخباری پیرامون مرگ و واکنش های شدید پس از دریافت این واکسن، نگرانی ها دو چندان شد.

در حالی که قرار بود کمتر از یک سال همه اقشار آسیب پذیر واکسن های مدرنا، فایزر، بایوتک و آکسفورد را دریافت کنند و در این میان فایزر بیشترین طرفدار را داشت اما آسیب های جانی فایزر تا حدی بالا گرفت که حتی منجر به مرگ بسیاری از دریافت کنندگان واکسن شده است.

در آمریکا و اروپا نیز تردیدها درباره استفاده از این واکسن‌ها به شدت بالا رفته و هر روز که می‌گذرد اخبار و گزارش‌های بسیار نگران‌کننده‌ای از این واکسن‌ها منتشر می‌شود. بر اساس گزارش‌هایی که در سامانه فدرال «گزارش عوارض جانبی واکسن» در آمریکا ثبت شده، ۵۵ نفر در این کشور بعد از دریافت یکی از واکسن‌های «فایزر» یا «مدرنا» جان باخته‌اند و صدها نفر نیز دچار عوارض شدید و بعضاً تهدیدکننده حیات شده‌اند.

مواردی از مرگ و میر در اثر تزریق این واکسن گزارش شده است که آخرین موارد آن مرگ دو سالمند در نروژ و یک پرستار ۴۱ ساله در پرتغال است. همچنین طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا در مراحل آزمایش انسانی آن، ۶ نفر از ۳ تزریق کنندگان جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش«راشا تودی»‌، اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا روز یکشنبه اعلام کرد: «تعداد موارد مربوط به واکنش‌های منفی ناشی از تزریق واکسن کرونای شرکت مدرنا به طور غیرعادی رو به افزایش بوده و تزریق این واکسن باید تا زمانی که تحقیقات مناسبی در این خصوص انجام نشده، متوقف شود». به گفته مقام‌های بهداشت و درمان ایالت کالیفرنیا، تعداد کسانی که پس از تزریق واکسن کرونای شرکت مدرنا، واکنش آلرژیک نشان داده‌اند به سرعت رو به افزایش بوده است.

 

کشورهای دیگر با فایزر چگونه برخورد کردند؟

کشورهای دنیا مسیرهای متفاوتی در قبال فایزر پیش گرفتند؛ الف: پذیرش بدون قید و شرط فایزر مسیر اول است؛ برخی از آنها به صورت کاملاً داوطلبانه دوزهای زیادی از این واکسن را خریداری کرده و حتی در تست انسانی فایزر شرکت کردند تا به این ترتیب حسن نیت خود را به فایزر آمریکایی نشان بدهند.

در حالی که سایر کشورها به واکسن فایزر تاییدیه نهایی نداده اند، کشورهای عربستان سعودی، کانادا، بحرین و سوییس تاییدیه نهایی را برای فایزر صادر کرده و بدون چون و چرا اقدام به خرید و تزریق فایزر کردند. نکته قابل توجه این است که حتی سازمان داروی آمریکا نیز استفاده از فایزر را برای شرایط فعلی کشورش که مرحله شیوع بحرانی کروناست تایید کرده و این واکسن را در شرایط دیگر تایید نکرده است.

 

ب: پذیرش واکسن در شرایط اضطراری مسیر دیگری است که بسیاری از کشورهای دنیا برای مقابله با کرونا در پیش گرفته اند؛ بر همین اساس این کشورها که در شرایط همه گیری سریع کرونا قرار گرفته و روزانه تلفات زیادی به خاطر شیوع این بیماری دارند تصمیم گرفته اند تا کنترل این بیماری، این واکسن را تهیه و به مردم تزریق کنند و در ادامه با فروکش کردن کرونا به صورت کاملاً علمی و تخصصی میزان عوارض و تاثیرات این واکسن را بررسی کنند.

بسیاری از کشورهای اروپایی که خود تحقیقاتی درباره واکسن انجام نداده بوده و نتوانستند به مدل بومی آن دست پبدا کنند در این گروه قرار دارند آمریکا و انگلیس هم در این دسته قرار گرفته و در شرایط فعلی با توجه به افزایش تعداد کشته شدگان بر اثر کرونا که به فوت هر نفر در ۲ دقیقه هم رسیده است ترجیح می دهند عوارض فایزر را به جان بخرند تا این ویروس را کنترل کنند.

در این کشورها فاز دو و سه در این واکسن با هم انجام شده و به صورت دستور فوری و اورژانسی در آمریکا و سایر کشورهای دنیا در حال مصرف است و این بدین معنی است که تاییدیه کامل نگرفته است . تمام کشورهای اتحادیه اروپا، کویت، مکزیک، پاناما، آرژانتین و شیلی و اکوادور هم به صورت اورژانسی نتایج این واکسن را پذیرفته اند.

هرچند باید در نظر داشت با توجه به تلفات بالای فایزر، این واکسن به مرحله فاز تعلیق یا رها شده رسیده است یعنی تزریق واکسن به گروه های اولیه نشان داده است که این واکسن با تبعات منفی زیادی همراه شده و این آزمایشات مختومه اعلام شده است. با این حال کشورهایی نظیر ترکیه، امارات و … ترجیح دادند به جای استفاده از فایزر آمریکایی، واکسن کرونای چینی را که بر اساس ویروس کشته شده و ضعیف شده است، امتحان کنند؛ در ترکیه در حال حاضر به همه بیماران با شرایط حساس و همچنین اقشار آسیب پذیر واکسن چینی کرونا تزریق شده است.

با این حال کشورهایی مانند چین و روسیه که از پیشگامان تولید واکسن هستند در اقدامی مهم و حیاتی، تنها واکسن تولید شده در کشور خود را تست کرده و در حال واکسیناسیون با این واکسن هستند. در همین راستا این واکسن ها در مرحله تست انسانی باقی مانده و تاکنون عوارض وحشتناکی برای آن اعلام نشده است. شاید موفقیت این دو کشور برای توقف روند شیوع کرونا هم مدیون چنین رویکردی باشد.

 

ج: عدم پذیرش و صبر برای دیدن نتایج واکسن فایزر، مسیر دیگری است که برخی از کشورها در پیش گرفته اند؛ کشورهایی که شیوع کرونا در آنها زیاد نبوده و یا خود توانایی ساخت واکسن را به دست آورده اند ترجیح داده اند تا مشخص شدن نتیجه نهایی واکسن فایزر از واردات آن جلوگیری کرده و یا اینکه منابعی از آن را بدون استفاده در کشور خود نگهداری کنند.

گزارش سازمان بهداشت جهانی و نیویورک تایمز می گوید که در حال حاضر ۶۴ واکسن در مرحله تست انسانی در سراسر دنیا قرار دارند و در حدود ۲۰ واکسن نیز به مرحله نهایی تایید رسیده اند. این در حالیست که ۸۵ واکسن نیز در مرحله تست بر روی حیوانات قرار دارند و هنوز به مرحله تست انسانی نرسیده اند.

در همین راستا این کشورها منتظر نهایی شدن تست همه واکسن ها هستند تا بتوانند انتخاب دقیق و آگاهانه تری برای شرایط کشور خود داشته باشند.

استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و تایوان تا پایان فوریه ( اسفند) یا بعد از آن واکسیناسیون را شروع نمی‌کنند؛ قرار است با تأخیر عمدی در روند واکسیناسیون، این کشورها داده‌هایی از اثربخشی و عوارض جانبی واکسن، قبل از واکسینه‌کردن جمعیت آسیب‌پذیر و عموم مردم، کسب کنند. کره جنوبی نیز تصمیم مشابهی گرفته است.

گرگ هانت، وزیر بهداشت استرالیا، می‌گوید: استرالیا مفتخر است که در گروه «موفق‌ترین کشورهای جهان در مبارزه با کووید۱۹» حضور دارد، اما برای آغاز واکسیناسیون تحت فشار نخواهد بود.  رسانه‌های ژاپنی هم گزارش داده‌اند واکسیناسیون تا اواخر فوریه( اسفند)  آغاز نخواهد شد و زمانی هم که آغاز شود حدود ۱۰ هزار نفر از کارکنان خط مقدم نبرد با کرونا در اولویت هستند. واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال، مراقبان سلامت و افرادی با وضعیت سلامتی خاص، در ماه مارس پیگیری می‌شود.

 

رویکرد ایران برای واکسیناسیون چگونه است؟

واکسیناسیون در ایران یکی از مسیرهای غیر قابل انکار است و همه متخصصان و سیاستمداران ایرانی بر این باورند که باید همه اقشار آسیب پذیر از واکسن کرونا بهره مند شوند در همین راستا فاز سوم واکسن داخلی نیز انجام گرفته و عملیاتی شده است.

سیاست ها در ایران برای استفاده از واکسن فایزر متفاوت از کشورهای اروپایی بوده و مانند سایر کشورهای آسیایی در شرایط فعلی به این واکسن اعتمادی وجود ندارد در همین راستا مسئولان ایرانی در تلاشند واکسن های کرونا را تا زمان تولید انبوه واکسن ایرانی از کشورهای دیگر نظیر چین و روسیه تامین کنند.

گام بعدی واکسن سازی در ایران با همکاری کوبا انجام می گیرد؛ در حال حاضر چنیدن شرکت واکسن سازی در حال تهیه واکسن کرونا هستند اما یکی از این شرکت ها در اقدامی هماهنگ با کوبا در حال ساخت واکسنی است که بتوان از آن برای مقابله با کرونا در ایران و کوبا بهره جست.

البته باید در نظر داشت این تصمیم ایران تابع شرایط کنترل شده کرونا در ایران است و بعد از وضع محدودیت های متعدد خوشبختانه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور بسیار پایین آمده و می توان امیدوار بود که به زودی آمار تلفات کرونا تک رمی نیز بشود.