کسب درآمد اپراتورها با تبلیغات دروغین مجاز است؟
کسب درآمد اپراتورها با تبلیغات دروغین مجاز است؟
در صورتی که در زمان مشاهده سریال از سوی اپراتور به کاربر اطلاع داده شود که هزینه اینترنت دوبرابر قیمت مصوب محاسبه می شود، مجوز شرعی برای افزایش قیمت صادر می شود؟

به گزارش جهت، این روزها بحث تخلف اپراتورها از ارائه سرویس نیم بها به مخاطبان به موضوع مهی تبدیل شده که ساترا اعلام کرده این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، با توجه به تبلیغات اخیری که در شهرها انجام یا از طریق پیامک به شهروندان ارسال می شود مبنی بر مشاهده رایگان یک سریال در یک نرم افزار موبایل، بررسی ها نشان داده تبلیغات به نحوی فریب دهنده است و اگرچه کاربر برای مشاهده سریال در فضای مجازی بلیت خریداری نمی کند، هزینه اینترنت کاربر توسط اپراتورهای تلفن همراه بر خلاف قانون ابلاغ شده نهادهای مسئول، به میزان دو برابر قیمت مصوب از کاربر کسر می شود.

حال سوال این است که آیا کسب درآمد به این شیوه توسط اپراتورهای تلفن همراه مجاز است؟ در صورتی که در زمان مشاهده سریال به کاربر اطلاع داده شود که هزینه اینترنت دوبرابر قیمت مصوب محاسبه می شود، مجوز شرعی برای افزایش قیمت صادر می شود؟ در صورت غیرمجاز بودن این اقدام آیا اپراتورهای تلفن همراه ملزم به بازگرداندن پولی هستند که از کاربر به واسطه تبلیغات فریبنده کسر شده؟

پاسخ مراجع نیز به شرح زیر است:
**حضرت آیت الله العظمی مظاهری: باید طبق قانون عمل کنند.

**آیت الله العظمی صافى گلپایگانى: چنانچه متوجه شدند مجانی نیست اپراتورها ضامن نیست و الا ضامن هستند.

**آیت الله العظمی مکارم شیرازى: در این موارد باید مطابق قوانین و مقررات عمل نمایند و الا جایز نیست.

 

  • منبع خبر : فارس