کرونای نیویورکی؛ جدیدترین گونه جهش یافته
کرونای نیویورکی؛ جدیدترین گونه جهش یافته
فرم جدیدی از ویروس کرونا به سرعت در شهر نیویورک در حال گسترش است و این گونه جهش یافته اثرات واکسن کرونا را تضعیف خواهد کرد؛ این خبر نگران کننده ای است که دو گروه مستقل از محققان در نیویورک دادند.

به گزارش جهت، گونه جدید جهش یافته B.1.526 نام دارد و در نمونه های جمع آوری شده از مبتلایان نیویورکی به دست آمده است.

در اواسط ماه جاری ، تقریباً از هر چهار توالی ویروسی یک مورد در یک پایگاه داده مشترک دانشمندان ظاهر شد.

یک مطالعه در مورد نسخه جدید به رهبری گروهی در موسسه کلتک نیویورک منتشر شد و نتایج مورد دیگر توسط محققان دانشگاه کلمبیا صبح پنجشنبه به مرحله انتشار رسید.

هیچ یک از این دو تحقیق توسط دیگر محققان بررسی نشده و در مجله علمی منتشر نشده است. کارشناسان گفتند اما نتایج ثابت نشان می دهد که گسترش نسخه جدیدی از کرونا در شهر نیویورک کاملا واقعی است.

میشل نوسنزویگ ایمونولوژیست از دانشگاه راکفلر گفت: این یک خبر خوشحال کننده نیست. اما فقط دانستن در مورد آن خوب است زیرا در این صورت شاید بتوانیم کاری در این مورد انجام دهیم.

دکتر نوسنزویگ گفت که او بیش از نسخه ای که به سرعت در کالیفرنیا پخش می شود ، نگران این نوع در نیویورک است. یک نوع جدید مسری دیگر که در انگلیس کشف شده است ، اکنون حدود ۲۰۰۰ مورد را در ۴۵ ایالت تشکیل می دهد. انتظار می رود این بیماری تا پایان ماه مارس به شایع ترین نوع ویروس کرونا در ایالات متحده تبدیل شود.

محققان در حال بررسی دقیق مواد ژنتیکی ویروس برای بررسی چگونگی تغییر ویروس بوده اند. آنها توالی ژنتیکی ویروس را که از بخش کوچکی از افراد آلوده گرفته شده است بررسی می کنند تا ظهور نسخه های جدید را ترسیم کنند.

محققان کلتک با اسکن جهش در صدها هزار توالی ژنتیکی ویروسی در یک پایگاه داده به نام افزایش گونه جهش یافته B.1.526 را کشف کردند. آنتونی وست ، یک زیست شناس محاسباتی در کلتک گفت: الگویی وجود داشت که در حال تکرار بود و گروهی از جدا شده ها در منطقه نیویورک متمرکز شده بودند که من آنها را ندیده بودم.

او و همکارانش دو نسخه از ویروس کرونا را مشاهده کردند که به طور مکرر در حال افزایش است: یکی با جهش E484K که در آفریقای جنوبی و برزیل دیده می شود ، که تصور می شود به ویروس کمک می کند تا حدی واکسن ها را بی اثر دهد. و دیگری با جهشی به نام S477N ، که ممکن است بر چگونگی اتصال ویروس به سلولهای انسان تأثیر بگذارد.

دکتر وست گفت که در اواسط ماه فوریه این دو با هم حدود ۲۷ درصد از توالی های ویروسی شهر نیویورک را که به پایگاه داده واریز شده است ، تشکیل می دهند. (در حال حاضر ، هر دو با هم به عنوان B.1.526 گروه بندی می شوند.)

محققان دانشگاه کلمبیا رویکرد دیگری داشتند. آنها هزار و ۴۲۱ نمونه از بیماران در مرکز پزشکی را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که ۱۲ درصد از افراد مبتلا به ویروس کرونا به نوعی که حاوی جهش E484K است، آلوده شده اند.

بیماران آلوده به ویروس حامل آن جهش به طور متوسط ​​حدود شش سال مسن تر بودند و احتمال بستری شدن در آنها بیشتر بود. دکتر دیوید هو ، مدیر مرکز تحقیقات ایدز آرون الماس در دانشگاه کلمبیا گفت: در حالی که اکثر بیماران در محله های نزدیک به بیمارستان – به ویژه واشنگتن هایتز و اینوود – پیدا شدند چندین مورد دیگر نیز در کل شهر پراکنده شده است.

دکتر هو گفت محققان دانشگاه به مقامات ایالت نیویورک و همچنین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری هشدار داده اند. او و همکارانش قصد دارند روزانه حدود ۱۰۰ نمونه ژنتیکی ویروسی را برای نظارت بر افزایش انواع مختلف توالی یابی مورد بررسی قرار بدهند.

  • منبع خبر : جام جم