کاهش تنش با عربستان، بر حمایت از محور مقاومت تأثیری نخواهد گذاشت
کاهش تنش با عربستان، بر حمایت از محور مقاومت تأثیری نخواهد گذاشت
یک کارشناس بین‌الملل گفت: سعودی‌ها اعلام کردند ما هم باید عضو برجام باشیم که این موضعشان به‌نوعی دراز کردن پایشان فراتر از حدود اختیارات و صلاحیت‌ها بود.

سید رضا صدر الحسینی کارشناس مسائل منطقه‌ای و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار جهت درباره عواملی که بر آینده روابط ایران و عربستان و تلاش‌های دو کشور برای بهبود فضای موجود تأثیر خواهد گذاشت، اظهار کرد: قطعاً منطقه‌ای که صلح عادلانه، آرامش و پایداری در راستای تأمین و توسعه همه‌جانبه مدنظر قرار بگیرد، به نفع تمامی کشورهای منطقه به شمار خواهد می‌رود و عربستان نیز از آن استقبال می‌کند. بااین‌حال، مسئله عدم استقلال سیاست خارجی عربستان ممکن است جزو یکی از مسائل مهمی باشد که گفت‌وگوهای احتمالی با جمهوری اسلامی را تحت تأثیر خودش قرار بدهد و آینده چنین تغییر موضعی از سوی بن سلمان را متزلزل کند.

پای دراز سعودی‌ها در پرونده هسته‌ای
سید رضا صدر الحسینی ادامه داد: ادعای حضور سعودی‌ها در مذاکرات مربوط به مسائل هسته‌ای کشورمان و یا اطلاع از آخرین روند آن را پیش‌ از این شاهد بودیم. به همین دلیل، به نظر می‌رسد رفتارها و مواضع سعودی‌ها تحت نفوذ علل مختلفی ازجمله پرونده هسته‌ای کشور و احیای برجام باشد. چنانکه دیدید سعودی‌ها اعلام کردند ما هم باید عضو برجام باشیم که این موضعشان به‌ نوعی دراز کردن پایشان فراتر از حدود اختیارات و صلاحیت‌ها بود. قطعاً این موضوع نه به‌ عنوان یک درخواست بلکه به‌ عنوان پیش‌دستی این کشور در حوزه سیاست خارجی محسوب می‌شود.

این تحلیلگر مسائل منطقه‌ای افزود: از سوی دیگر، مسئله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، عامل دیگری است که می‌تواند بر روابط و تصمیمات بن سلمان در رابطه با ایران اثرگذار باشد.

حمایت‌های ایران از محور مقاومت تغییرناپذیر است
وی همچنین با اشاره به حمایت‌های ایران از محور مقاومت به‌ عنوان اصلی تغییرناپذیر تصریح کرد: قطعاً سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران که در قانون اساسی کشور هم بر موضوع حمایت از مستضعفان جهان و مسئله مقاومت تأکید شده، تغییری نخواهد داشت. توجه به جریانات مقاومت در سراسر غرب آسیا جزو یکی از اصول ثابت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، بنابراین کاهش تنش و یا بهبود روابط با عربستان قطعاً در این زمینه تأثیری نخواهد گذاشت. علیرغم اینکه رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌های منطقه‌ای نسبت به این موضوع مانور زیادی خواهند داد و برای تخریب موقعیت منطقه‌ای ایران مدعی کاهش احتمالی حمایت کشورمان از مقاومت خواهند شد، اما واقعیت امر این است بعید به نظر می‌رسد در این‌ باره تغییر موضعی را شاهد باشیم.