هشدار سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان
هشدار سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان
سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور و تدام بارش‌ها تا شنبه هفته آینده نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان هشدار داد.

به گزارش جهت، براساس پیش بینی سازمان هواشناسی امروز در ۱۰ استان احتمال بارش تگرگ وجود دارد و همچنین برای ۱۱ استان دیگر نیز در روز جاری بارش پراکنده باران پیش بینی شده است. علاوه بر این احتمال وقوع سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان تا روز شنبه وجود درد.

براساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی ، امروز سامانه بارشی در استان های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و نیمه شمالی فارس فعال است که پیامد آن رگبار، وزش باد شدید موقتی، رعد و برق و درمناطق مستعد بارش تگرگ است.

در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، مرکزی، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان بارش پراکنده، وزش باد شدید موقتی و رعد و برق نیز پیش بینی شده است.

فردا هم سامانه بارشی در استان های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان، شمال و شرق فارس فعال است و سامانه بارشی دیگر در این روز وارد کشور می شود. فعالیت این سامانه در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و دامنه های جنوبی البرز در استان های زنجان، قزوین، البرز و تهران است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه بارش در شمال غرب، سواحل دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز، شمال شرق، بخش هایی از شرق، جنوبی شرق و مرکز کشور پیش بینی می شود.

همچنین امروز افزایش نسبی ۵ تا ۸ درجه در سواحل دریای خزر و از فردا تا آخر هفته کاهش ۸ تا ۱۲ درجه ای دما در سواحل دریای خزر و اردبیل روی می دهد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبارباران و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت ، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

سه شنبه ۱۴ اردیبهشت: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، نیمه شرقی اصفهان، نیمه شمالی کرمان، سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی، نیمه جنوبی کرمان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، آب گرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی.

احتمال وقوع تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک، شکستن درختان، احتمال آسیب به سازه های سست.

توصیه: خودداری از تردد وتوقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه های موقت و سست، عدم عبور از جاده های آب گرفته.