مشاهده اشکال عنکبوتی شکل در مریخ
مشاهده اشکال عنکبوتی شکل در مریخ
گزارشات جدید از مریخ حاکی از اشکالی است که بر روی سطح آن مانند عنکبوت است و بعد از انجام پژوهش هایی مشخص شد بر اثر پدیده ای به نام تصعید است.

به گزارش جهت، پژوهش‌های جدید حاکی از وجود نوعی اشکال عنکبوتی بر روی سطح مریخ است؛ مسئله‌ای که حیرت پژوهشگران را به خود جلب کرده و آن‌ها را واداشته تا برای فهم ماهیت آن دست به تحقیقات بزنند.

پس از انجام پژوهش‌هایی مشخص شد این اشکال عنکبوت مانند بر اثر پدیده‌ای به نام تصعید مستقیم گاز دی اکسید کربن منجمد شکل گرفته است.

معروف است مریخ تا حد فراوانی شبیه سیاره زمین بوده و دما در فصل‌های بهار و تابستان بالا می‌رفت و این همان مسئله‌ای بود که باعث شده بود تا دانشمند ژئوفیزیک «Hugh H. Kieffer» دریابد در سطح مریخ تصعید گاز دی اکسید کربن رخ می‌دهد.

در مورد پدیده تصعید باید گفت انتقال کربن از حالت گاز به حالت جامد بدون عبور از حالت مایع صورت می‌پذیرد که به هنگام انجام این واقعه، گاز در اثر گرما منبسط می‌شود و فشار حاصل از آن سبب ایجاد ترک در صفحات یخ کرده و حفره‌های تهویه‌ای را ایجاد می‌کند که اجازه می‌دهد تا گاز از میان آن‌ها عبور کند و همین امر سبب شکل گیری «اشکال عنکبوتی» در سطح مریخ شده است.

محققان با انجام آزمایش و تحقیقاتی دریافتند فرضیه «Kieffer» نزدیکترین حالت به ایجاد اشکال عنکبوتی شکل در سطح مریخ است.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران