شکست مفتضحانه رضا پهلوی/ ربات ها هم نتوانستند تنور «پیمان نوین» را گرم کنند +آمار
شکست مفتضحانه رضا پهلوی/ ربات ها هم نتوانستند تنور «پیمان نوین» را گرم کنند +آمار
پیمان نوین نه تنها با اقبال مردمی همراه نشد بلکه آنالیز محتواهای تولید شده که مشروح آن در ادامه می آید، بار دیگر نشان می دهد که معاندان با نظام جمهوری اسلامی در عمل چیزی جز یک لشکر سایبری فیک و ربات نیستند.

به گزارش خبرنگار جهت، مهرماه سال جاری بود که ربع پهلوی بر حسب عادات سالانه خود برای براندازی و فراخوان تجمعات اغتشاشگران در ایران از «پیمان نوین» رونمایی کرد.  بر همین اساس وی ابتدا با تبلیغ گسترده، از سخنرانی زنده برای مخاطبان خود خبر داد.

این سخنرانی در روز دوشنبه هفتم مهرماه در ساعت ۱۰ به وقت تهران شروع شد که اینستاگرام همگام با شاهزاده و تلویزیون سعودی ایران اینترنشنال به طو زنده این ویدئو را پوشش دادند.

این سخنرانی ۱۵ دقیقه ای در حالی به پایان رسید که پایگاه‌های رسمی سلطنت‌طلبان وعده یک گفتگوی پرسش و پاسخ محور را به کاربران داده بودند و تعداد زیادی از کاربران به امید طرح سوالات خود در لایو، این سخنرانی را دنبال کردند.

ربع پهلوی که تا قبل از رونمایی از «پیمان نوین» به دنبال پادشاهی بر مردم ایران بود در چرخشی عجیب اعلام کرد که دیگر به دنبال در دست گرفتن قدرت نبوده و مردم خودشان سرنوشت خود را تعیین خواهند کرد.

 

واکنش خارج نشینان نسبت به «پیمان نوین»؛ از تمسخر منافقین تا همراهی بی‌چون و چرای فعالان مدنی

در ادامه این سخنرانی، جمهوریخواهان به رهبری شهریار آهی از این جنبش حمایت کردند و باز هم مردم را به نافرمانی مدنی و اغتشاش دعوت کردند. البته حشمتالله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران و از چهره‌های اصلی جریان جمهوریخواه اعلام کرد که این سخنرانی تکراری بوده است اما عدم حمایت یا حمایت خود را نیز اعلام نکرد.

پس از پخش اظهارات رضا پهلوی و طرح پیمان نوین، فعالان سیاسی و مدنی از جمله علی جوانمردی، فرداد فرحزاد، شاهد علوی و سعید شمیرانی و رسانههای منتسب به این جریان نظیر آمدنیوز، سپهر آزادی و … هم حمایت حداکثری خود را از ایده رضا پهلوی اعلام کردند.

جریان آنارشیست هم به رهبری علی عبدالرضایی که بارها حملات تندی نسبت به ربع پهلوی داشت، این بار مسیر سکوت را پیگیری کرد. اما جریان مارکسیست در شبکه‌های اجتماعی این اقدام ربع پهلوی را دسیسه جدید دانسته و به صراحت با آن مخالفت کردند.

منافقین هم که یکی از اصلی ترین رقبای خود را جریان سلطنت دانسته و همواره خود را پیشقدم تر از این جریان می داند نه تنها با پیمان نوین همراهی نکرد بلکه برای تخریب آن، به طنز و فکاهی روی آورد.

اما فعالان حقوق بشر، در مواجهه با طرح پیمان نوین با هم توافق نظر نداشتند. بخشی از آنها که حامی سازمان مجاهدین خلق بوده و در پی احقاق حقوق اعدامیان سازمان در دهه شصت هستند، به شدت با پیمان نوین مخالفت کرده و از سلطنت‌طلبان و ایده جدید لیدر آن برائت جستند؛ در این طیف از کیانوش توکلی و احمد تاج‌الدینی می‌توان نام برد.

در سوی دیگر، برخی فعالان حقوق بشر تنها به بازتاب پیمان نوین و واکنشها و پیامدهای ناشی از آن بسنده کردند و خود هیچ موضعی مبتنی بر همراهی یا ضدیت با ربع پهلوی اتخاذ نکردند. مسعود اخترانی تهرانی، شیرین عبادی و رویا برومند در زمره این طیف قرار گرفتند.

جریان ری استارت هم که از ابتدا با سلطنت طلبان رابطه خوبی نداشتند این بار مسیر بی اعتنایی را در پیش گرفتند و لیدر آنها یعنی سیدمحمد حسینی به روند قبلی خود یعنی تولید محتوا علیه سلطنت‌طلبان و منافقان پرداخت.

واکنش رسانه‌های معاند در این میان جالب بود؛ این رسانه ها که همواره تریبونی برای براندازان و دشمنان جمهوری اسلامی بودند ظاهرا از قبل شکست پیمان نوین را پیش بینی کرده بودند.

رسانه‌هایی مانند پایگاه خبری رادیو فردا، یورونیوز، العربیه و رادیو فرانسه دربرابر خبر پیمان نوین سکوت کردند و حتی درباره آن به اطلاع‌رسانی نیز نپرداختند.

از طرف دیگر صفحه وزارت امور خارجه امریکا و اسرائیل به فارسی که در خصوص کوچکترین مسائل براندازی نظام و رخدادهای داخلی ایران واکنش نشان می‌دهند، در برابر ارائه پیمان نوین از طرف رضا پهلوی موضعی اتخاذ نکردند.

به طور کلی می توان گفت ایران اینترنشنال تنها پایگاهی بودکه خبرهای پیمان نوین از لحظه شروع لایو تا مصاحبه با موافقان این موضوع را پوشش داد.

در این میان جریان های منسوب به وهابیت، جریانهای قومیتگرا و برخی از اقلیت های مذهبی از پیمان نوین حمایت کرده و حتی برای تکمیل شدن آن، نقطه نظراتی ارائه دادند!

 

هشتگی که با لشکر ربات‌ها بالا آمد

بعد از انتشار این پیام ویدئویی و برآیند همراهی بسیاری از گروه های خارج نشین، هشتگی در فضای مجازی تحت عنوان پیمان نوین مطرح شد که بیشتر این پیام ها در بستر توئیتر دست به دست شد.

بررسی محتواهای منتشر شده ذیل این هشتگ  در بازه ۲ هفته ای ۶مهر ماه تا ۲۰ مهرماه نشان می‌دهد که بستر اصلی انتشار محتوا درباره طرح پیمان نوین رضا پهلوی، توییتر بوده است که پیرامون آن، کمتر از ۱ میلیون و ۹۰ هزار توییت منتشر شده است.

آنالیز محتواهای تولید شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در اینستاگرام حدود ۱۵ هزار پست توسط ۲ هزار کاربر تولید شده است.  همچنین ۳۵۰۰ پست تلگرامی در ۳۰۰ کانال تلگرامی ذیل موضوع پیمان نوین منتشر شده است.

*با توجه به تعداد کانالهای یکتا، تعداد متن منتشره در بستر تلگرام برای هر کانال میانگین ۱۱٫۷۴ مطلب است

 

* با توجه به تعداد ۱۹۹۶ کاربران یکتا، تعداد پست در بستر اینستاگرام برای هر کاربر میانگین ۷ و ۶۵ صدم است

 

* بر اساس بررسی فراوانی انتشار در بستر تلگرام، بیشترین پست در۷ مهر منتشر شده و بلافاصله به فراموشی سپرده شده است

 

از ابتدا انتشار یک میلیون محتوا درباره یک پیام ویدئویی در بستر توئیتر، در حالی که سایر بسترهای شبکه های اجتماعی تقریباً خالی از محتوا ذیل این هشتگ بودند، شک برانگیز بود.

بررسی‌های آماری و تحلیلی نشان می‌دهد که تنها ۳۷ هزار اکانت توئیتری اقدام به تولید و یا بازنشر محتواهای دارای هشتگ پیمان نوین کرده‌اند که در این میان برخی از این اکانت ها بالغ بر ۲۰ توییت درباره پیمان نوین منتشر کرده‌اند که مجموع آنها به ۹۶۹ هزار توئیت می‌رسد.

*با توجه به تعداد ۳۷ هزار و ۳۲۱ کاربران یکتا، تعداد توئیت برای هر کاربر به طور میانگین ۲۹ توییت است.

بازه زمانی انتشار توئیت های حمایتی از پیمان نوین هم نشان می‌دهد که در همان ابتدای سخنرانی ویدئویی ربع پهلوی، حجم کثیری محتوا در شبکه های اجتماعی تولید شده که به مرور کاهش پیدا کرده و در نهایت بعد از ۲ هفته فراموش شده است.

بر اساس بررسی فعالیت‌های منتشرکنندگان محتوا ذیل این هشتگ می توان گفت ۹۰ درصد حجمی از محتواهای تولید شده به صورت کاملاً سازمان یافته و از طریق کاربران شناسنامه دار جریان سلطنت طلبان و خرده جریانات و تشکل های زیرمجموعه و نزدیک به این جریان مانند فرشگرد، ایرانیاران و جمهوری‌خواهان است.

در همین راستا می‌توان گفت طرح پیمان نوین اگرچه در توییتر به ظاهر با اقبال مواجه شده بود اما در عمل نتوانست حمایت فراگیر کاربران عادی و خاکستری را به دنبال داشته باشد و این طرح ربع پهلوی هم اگرچه خلا های کمتری نسبت به طرح‌های دیگر داشت اما در عمل موفقیت آمیز نبوده است.

پیمان نوین نه تنها با اقبال مردمی همراه نشد بلکه آنالیز محتواهای تولید شده که مشروح آن بالاتر آمد، بار دیگر نشان داد که معاندان با نظام جمهوری اسلامی در عمل چیزی جز یک لشکر سایبری فیک و ربات نیستند؛ ربات هایی که بر اساس ماموریت شان تنها توانستند تنور «پیمان نوین» را برای چند ساعت گرم کنند.

در سال های گذشته برخی از سلطنت‌طلبان با تجمع در پاسارگاد در روز ۷ آّبان اقدام به برگزاری مراسم هایی می کردند؛ امسال هم برنامه ریزی های گسترده ای برای ایجاد اغتشاش و ناامنی در سطح کشور صورت داده بودند اما به هیچ وجه مورد استقبال مردم قرار نگرفتند و نهایتا در فضای توییتر توانستند برای چند ساعتی هشتگ #هفت_آبان_در_خیابان را ترند سوم ایران کنند و در فضای حقیقی با عدم همراهی مردم سلطنت طلبان مثل سنوات گذشته مفتضح گردیدند.