رشد ترددهای بین شهری نگران کننده است
رشد ترددهای بین شهری نگران کننده است
چهارمین روز از بهمن ۱۳۹۹ درحالی با انتشار اخبار کرونا آغاز شده که برخی از مسئولان بهداشت و درمان براین باورند که افزایش تعداد بیماران سرپایی حکایت از اهمیت توجه هموطنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

به گزارش جهت، چهارمین روز از بهمن ۱۳۹۹ تقریباً نزدیک به یازده ماه بعد از انتشار اولین اخبار مربوط به همه‌گیری کرونا در کشورمان اگرچه در این دوره مدیریت و کنترل همه‌گیری کرونا در سراسر کشور دستاوردهایی داشته اما نباید فراموش کنیم.

اهمیت توجه به محدودیت‌های کرونایی به ‌خصوص در فصل سرما آنچنان است که اغلب مسئولان بهداشتی و درمانی در این زمینه تأکید ویژه نسبت به رعایت پروتکل‌ها و دوری از هرگونه تجمع دارند و درباره ترددهای بین‌ شهری نیز معتقدند فقط این ترددها به‌ضرورت باید انجام شود.

از این رو اگرچه اکنون هیچ منطقه‌ای در کشورمان قرمز کرونایی نیست و اغلب بخش‌ها در وضعیت زرد و آبی قرار دارند بازهم رعایت این مسئله برای شکستن کامل چرخه شیوع ویروس نکته‌ای کلیدی است که نباید به آن بی‌توجهی داشته باشیم.

این درحالی است که تنها ۱۹ شهرستان (عمدتاً در استان‌های شمالی) از کل شهرستان‌های کشور اکنون در محدوده نارنجی قرار گرفته که یک شهرستان در استان گلستان و باقی در مازندران قرار گرفته است و تردد پلاک‌های غیربومی در آنها تنها با مجوز رسمی امکان‌پذیر است و درصورت تخلف رانندگان مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی می‌شوند.

نکته نگران کننده این است که بعد از بهبود شرایط از نیمه پایانی دی ماه و تغییر رنگ شهرستان‌ها به سمت بهبودی شرایط یکباره هموطنان دست از توجه به اهمیت پروتکل‌ها کشیده و آمارها نشان می‌دهد تردد جاده‌ای در کشورمان از ۲۰ دی ماه گذشته تا امروز که تقریباً دو هفته است ۴۷ درصد رشد معناداری داشته است.

در نهایت بررسی کلی از شرایط همه‌گیری کرونا در کشورمان نشان می‌دهد امروز ۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ در مجموع ۱۸ شهر نارنجی، ۱۵۴ شهر زرد و ۲۷۶ شهر آبی داریم و نکته قابل توجه این است که هم اکنون فرصتی قابل توجه برای بازیابی توان کادر درمانی کشور مهیا شده که باید همگی با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی این فرصت‌ را برای مدافعان سلامت طولانی‌تر کنیم.

در همین حال در ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۶۹ نفر از هموطنان به دلیل ابتلا به بیماری کرونا فوت شده‌اند و در همین دوره ۶۲۰۷ نفر هم به تعداد کل بیماران قطعی مبتلا به ویروس کوید ۱۹ افزوده شده است.

  • منبع خبر : تسنیم